Společnost Global Nuclear Fuel (GNF) zavezla poprvé do amerického reaktoru speciální odolné palivo ATF. Testovací palivové soubory používají speciální zirkoniové a kovové pokrytí společnosti ARMOR byly zavezeny do varného reaktoru Clinton, provozovaného společností Exelon v Illinois.

jaderná energie - Společnost GNF zavezla pokročilé palivo ATF do reaktoru - Zprávy (Clinton NRC) 1
Jaderná elektrárna Clinton (Zdroj: US NRC)

Speciální palivové soubory obsahují tři varianty speciálního pokrytí a jedná se o první pokrytí z feritické oceli, které bylo nainstalováno v komerčním reaktoru, dodala společnost. V roce 2018 byly do elektrárny Hatch, provozované společností Georgia Power, zavezeny zkušební palivové soubory se speciálním pokrytím. Tyto testovací soubory neobsahovaly palivo. Ostatní palivové soubory měly klasické zirkoniové pokrytí.

Speciální odolné palivo ATF je termín, používaný k popisu nové technologie, která zvyšuje bezpečnost a výkonnost jaderného paliva. ATF mohou zahrnovat použití nových materiálů a návrhů pro pokrytí palivových pelet. Palivové soubory společnosti GNF byly vyvinuté v rámci programu vývoje speciálních odolných palivových souborů, který probíhá pod záštitou amerického ministerstva energetiky (US DOE). Palivové soubory byly vyrobené v továrně GNF ve Wilmingtonu, Severní Karolíně.

Prezident a generální ředitel společnosti GE Hitachi Nuclear Energy, Jay Wileman, sdělil, že společnost, s podporou průmyslu a DOE, byla schopna pokročit v technologii pokročilého paliva velice „agresivním tempem“.

Pokročilé pokrytí je navrženo k zajištění podstatné odolnosti vůči oxidaci za současného zlepšeného chování paliva v celé řadě podmínek ve srovnání s předchozím pokrytím palivových souborů. Nízká oxidační rychlost materiálů při vyšších teplotách dále zlepšuje bezpečnostní limity, sdělila společnost GNF. Výzkum společnosti GE podporuje vývoj jednoho z řešení palivového pokrytí instalovaného v jaderné elektrárně Clinton zejména díky poskytnutí inženýrské podpory a fabrikace komponent, které tvoří palivové proutky.

Speciální pokrytí ARMOR poskytuje zvýšenou ochranu paliva vůči malým úlomkům, stejně jako proti nadměrné oxidaci, dodala společnost. Rovněž tento materiál vykazuje zlepšené chování i za různých provozních stavů. Díky tomu se tato technologie stává atraktivní pro zlepšení bezpečnostních limitů a otěrové odolnosti.

Společnosti Framatome a Westinghouse také vyvíjí koncepty paliva ATF s pomocí financování DOE. Programy vývoje ATF probíhají také v Číně a Rusku.

Společnost GNF je společným podnikem s Hitachi, vedený společností GE. Tento podnik působí zejména prostřednictvím Global Nuclear Fuel Americas ve Wilmingtonu, Severní Karolíně a Global Nuclear Fuel v Japonském městě Kurihama.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..