Španělský výrobce Equipos Nucleares SA (ENSA) odeslala dvě zásilky parogenerátorů do Francie a dokončila tak objednávku Framatomu z konce roku 2012, ten si objednal tři takové komponenty pro tlakovodní jaderný reaktor o výkonu 900 MW elektrických. Stále není jasné, do jaké elektrárny budou 2 parogenerátory nainstalovány.

jaderná energie - Společnost ENSA odesílá parogenerátory do Francie - Zprávy (Steam generators shipped to France 10 January 2020 ENSA) 1
Dva parogenerátory při převozu zakázky (Zdroj: ENSA)

První z dodávky parogenerátorů byl dopraven do jaderné elektrárny Gravelines, provozované společností EDF, v březnu 2019. Společnost ENSA z Maliaño, Cantabrie, informovala, že nechává zbylé dva parogenerátory ve skladu až do konečného rozhodnutí o jejich umístění.

Dvě součásti, každá o hmotnosti 329 tun, měřící 21 metrů na délku a 4,5 metrů v průměru, byly společností ENSA odeslány 10. ledna i přestože jejich konečné umístění není prozatím známo.

Parogenerátory se používají v tlakovodních reaktorech k přenosu tepla mezi chladivem primárního okruhu a vodou v sekundárním okruhu, přičemž je v nich produkováno velké množství páry. Ta je použita k výrobě elektřiny v parní turbíně. Každý parogenerátor obsahuje stovky kilometrů trubiček, kterými protéká horká voda.

Společnost ENSA, která je součástí státem vlastněné skupiny SEPI byla vyzvána k výrobě a zapojování těžkých komponent a ostatních hlavních komponent jaderných elektráren. Mezi ty patří například tlakovodní nádoby, či jejich vnitřní komponenty, kompenzátory objemu, nebo parogenerátory. Podobné komponenty jsou navíc součástí i klasických konvenčních elektráren. V současné době tvoří portfolio společnosti ENSA 85 % vývoz a produkce více jak 100 parogenerátorů pro jaderné elektrárny v Belgii, Číně, Francii, Indii, Slovinsku, Jižní Koreji, Španělsku, Švédsku a USA.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..