Úterý, 24 listopadu
Shadow

NuScale prochází první kontrolou návrhu kanadského dozorného orgánu

Společnost NuScale Power předložila svoji první žádost kanadskému dozornému orgánu (CNSC) pro provedení předlicenčního hodnocení návrhu (VDR) pro jejich návrh malého modulárního reaktoru (SMR NuScale). Návrh je hodnocen také v USA, kde společnost plánuje zprovoznit elektrárnu do roku 2026.

Vizualizace komplexu s až 12 individuálními bloky NuScale (Zdroj: NuScale)

Návrh malého modulárního reaktoru zahrnuje tlakovodní modul o výkonu 60 MW elektrických, kompletně složený ve fabrikách. Modul přitom bude možné škálovat do různých velikostí. Americký jaderný dozor (US NRC) v prosinci dokončil čtvrtou fázi jejich hodnocení certifikace návrhu. Celkem se hodnocení skládá ze šesti fází a jeho dokončení je naplánováno na září 2020. Na základě informací získaných v rámci procesu NRC umožní zákazníkům kanadské hodnocení VDR maximalizovat efektivitu technického hodnocení při pozdějším získávání stavebního povolení, sdělila společnost. Předložení první žádosti kombinuje první a druhou fázi VDR, jelikož je konstrukce NuScale dostatečně známá na to, aby vstoupila rovnou do druhé fáze procesu. Společnost NuScale zajistí všechny 4 žádosti u CNSC v přibližně 6měsíčních intervalech.

„Zájem o výstavbu jaderných zařízení NuScale v Kanadě neustále roste,“ sdělil předseda a generální ředitel společnosti NuScale, John Hopkins. „Tento předlicenční proces umožnuje, aby byl náš návrh hodnocen jiným velice uznávaným dozorným orgánem, kanadskou jadernou bezpečnostní komisí, a my se těšíme na jejich hodnocení našich inovativních bezpečnostních prvků.“

Předlicenční hodnocení VDR je nabízeno kanadským jaderným dozorem jako možnost služby pro posouzení jaderné elektrárny založené na návrhu dodavatelské technologie. Nejedná se o vyžadovanou část licenčního řízení nových jaderných elektráren, ale cílem posouzení je ověřit přijatelnost návrhu s požadavky a očekáváním kanadského jaderného dozoru. Tři fáze procesu VDR zahrnují předlicenční hodnocení souladu s požadavky dozorného orgánu, hodnocení potenciálních překážek v licenčním procesu, a následné fáze umožňující prodejci reagovat na zjištění z druhé fáze hodnocení.

Kanadská jaderná společnost Bruce Power podporuje hodnocení návrhu reaktoru NuScale i licenční aktivity na základě dohody z listopadu 2019 o vývoji obchodního případu a zavedení technologií NuScale na kanadský trh. Společnost Ontario Power Generation také radí společnosti nejen ohledně potenciálního nasazení jejich technologie v Kanadě, ale také ohledně licencování a VDR procesu SMR.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..