Společnost NuScale Power předložila svoji první žádost kanadskému dozornému orgánu (CNSC) pro provedení předlicenčního hodnocení návrhu (VDR) pro jejich návrh malého modulárního reaktoru (SMR NuScale). Návrh je hodnocen také v USA, kde společnost plánuje zprovoznit elektrárnu do roku 2026.

jaderná energie - NuScale prochází první kontrolou návrhu kanadského dozorného orgánu - Zprávy (NuScale SMR plant design NuScale Power) 1
Vizualizace komplexu s až 12 individuálními bloky NuScale (Zdroj: NuScale)

Návrh malého modulárního reaktoru zahrnuje tlakovodní modul o výkonu 60 MW elektrických, kompletně složený ve fabrikách. Modul přitom bude možné škálovat do různých velikostí. Americký jaderný dozor (US NRC) v prosinci dokončil čtvrtou fázi jejich hodnocení certifikace návrhu. Celkem se hodnocení skládá ze šesti fází a jeho dokončení je naplánováno na září 2020. Na základě informací získaných v rámci procesu NRC umožní zákazníkům kanadské hodnocení VDR maximalizovat efektivitu technického hodnocení při pozdějším získávání stavebního povolení, sdělila společnost. Předložení první žádosti kombinuje první a druhou fázi VDR, jelikož je konstrukce NuScale dostatečně známá na to, aby vstoupila rovnou do druhé fáze procesu. Společnost NuScale zajistí všechny 4 žádosti u CNSC v přibližně 6měsíčních intervalech.

„Zájem o výstavbu jaderných zařízení NuScale v Kanadě neustále roste,“ sdělil předseda a generální ředitel společnosti NuScale, John Hopkins. „Tento předlicenční proces umožnuje, aby byl náš návrh hodnocen jiným velice uznávaným dozorným orgánem, kanadskou jadernou bezpečnostní komisí, a my se těšíme na jejich hodnocení našich inovativních bezpečnostních prvků.“

Předlicenční hodnocení VDR je nabízeno kanadským jaderným dozorem jako možnost služby pro posouzení jaderné elektrárny založené na návrhu dodavatelské technologie. Nejedná se o vyžadovanou část licenčního řízení nových jaderných elektráren, ale cílem posouzení je ověřit přijatelnost návrhu s požadavky a očekáváním kanadského jaderného dozoru. Tři fáze procesu VDR zahrnují předlicenční hodnocení souladu s požadavky dozorného orgánu, hodnocení potenciálních překážek v licenčním procesu, a následné fáze umožňující prodejci reagovat na zjištění z druhé fáze hodnocení.

Kanadská jaderná společnost Bruce Power podporuje hodnocení návrhu reaktoru NuScale i licenční aktivity na základě dohody z listopadu 2019 o vývoji obchodního případu a zavedení technologií NuScale na kanadský trh. Společnost Ontario Power Generation také radí společnosti nejen ohledně potenciálního nasazení jejich technologie v Kanadě, ale také ohledně licencování a VDR procesu SMR.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..