Jsme proti těžbě uranu, tudíž jsme i proti všemu, co jí prošlapává cestu: takové stanovisko zopakovali zástupci obcí z okolí Brzkova na Jihlavsku představitelům státních institucí, kteří v tomto týdnu přijeli opět probrat otazníky kolem rozšíření zdejšího chráněného ložiskového území (CHLÚ).

jaderná energie - novinky.cz: Obce odmítly vyjít vstříc uranu - Zprávy (LoThnqR5 4050 2700) 1
Podzemní těžba uranu (Zdroj: cameco.com)

Stát sice argumentuje tím, že jde jen o ochranu ložiska, obcím ale už samotná čára na mapě komplikuje perspektivu.

Státní podnik Diamo delší dobu usiluje o výrazné rozšíření CHLÚ u Brzkova a letos požádal ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumného území. „Rozšíření CHLÚ nebylo povoleno, protože nemají průzkum. Tak ho teď chtějí udělat přepočtem,“ shrnul podstatu aktuálních rozhovorů starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

„Stávající CHLÚ bylo schváleno v lese kolem důlní jámy na základě dat z 90. let. Teď ale s použitím stejných dat, a to pouze na základě matematického přepočtu, chtějí to území šestkrát zvětšit. Ačkoli přitom nejsme účastníci řízení o CHLÚ, tato – podle vyjádření někdejšího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka pouhá – čára na mapě zasahuje do zastavěné části obce. V souladu s územním plánem tu chystáme výstavbu rodinných domků, všechny pozemky jsou už prodané,“ zdůvodnil vzedmutí obav starosta Brzkova Aleš Bořil.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: novinky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..