Je vysoký přes čtyři metry a včetně horního víka bude mít hmotnost úctyhodných 120 tun. V útrobách tohoto „drobečka“ se zaručenou těsností se může použité palivo z jaderných elektráren skladovat šedesát let.

jaderná energie - novinky.cz: Kontejner uchová jaderný odpad 60 let - Zprávy (vyexpedovali jsme prvni kontejner skoda 1000 19 photo pg 676 555 330) 1
Kontejner ŠKODA 1000/19 pro palivo jaderné elektrárny Temelín (Zdroj: skoda-js.cz)

Tak vypadá jeden ze skladovacích kontejnerů pro jadernou elektrárnu v Dukovanech. Jde o mohutné transportní a skladovací zásobníky, z nichž první se v současnosti dokončuje ve výrobní hale plzeňské společnosti Škoda JS, a. s.

Jedná se o originální, v Plzni kompletně vyvinuté výrobky, které nahradí dosud používané kontejnery z Německa. Škoda JS jich má podle objednávek ČEZ vyrobit pro jadernou elektrárnu v Dukovanech zatím 33 kusů a pro Temelín dalších 58 kusů.

Kontejnery se odlišují především množstvím palivových souborů, které v nich budou uloženy. V případě Dukovan v nich budou skladovat 84 palivových kazet paliva VVER 440, v Temelíně, kde jsou články objemnější, poputuje do jednoho kontejneru 19 palivových souborů VVER 1000.

Chyba se nepřipouští 

„Těleso kontejneru je svařeno z ocelových výkovků a je v něm neutronové stínění ve formě polyetylenových tyčí,“ popsal Právu u jednoho z vyráběných kontejnerů zástupce firmy David Pavlis.

Bylo to ve chvíli, kdy do stěny budoucí ocelové schrány vyvrtával stroj jednu z více než čtyři metry hlubokých děr, ve kterých budou zasunuty stínicí tyče. V další hale zase obří soustruh obráběl z jednoho ocelového kusu několik tun těžké víko kontejneru. Chyba se nepřipouští.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: novinky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..