Americké ministerstvo energetiky vybralo národní laboratoře Brookhaven v Uptonu, New Yorku, jako lokalitu pro nové výzkumné zařízení, které, jak informovali, bude potřebným vybavením pro mezinárodní komunitu jaderných fyziků. Electron Ion Collider (EIC) bude navržen a postaven v průběhu následujících 10 let a náklady na toto zařízení jsou odhadovány v hodnotě 1,6 až 2,6 miliardy dolarů (36,3 až 59,1 miliardy Kč).

jaderná energie - Národní laboratoř Brookhaven byla vybrána k výstavbě nového urychlovače v USA - Zprávy (Relativistic Heavy Ion Collider Brookhaven National Laboratory) 1
Relativistic Heavy Ion Collider v národních laboratořích Brookhaven (Zdroj: BNL)

Vysoká luminosita zařízení EIC a vysoce polarizovaný svazek urychlených iontů posunou hranice vědy a technologií urychlovačů částic, přitom poskytnou bezprecedentní vhled do základních stavebních bloků a vazeb, které drží atomová jádra pohromadě, dodalo ministerstvo energetiky. Návrh a výstavba takového urychlovače byla doporučena národní akademií věd a schválena federálním výborem pro rady v jaderných záležitostech. Tajemník ministerstva energetiky, Dan Brouillete schválil 19. prosince 2019 „potřebnou misi“ pro EIC.

Relativistic Heavy Ion Collider, který je provozován v národních laboratoří Brookhaven od roku 2000 zajistí zásadní infrastrukturu pro nový EIC, informovaly národní laboratoře. Národní urychlovací zařízení Thomas Jefferson v Newport News, Virginii se stane partnerem při realizaci projektu výstavby EIC společně s několika dalšími laboratořemi amerického ministerstva energetiky. Společně tak přispějí jak do rozvoje výzkumné infrastruktury jaderné fyziky. Financování projektu EIC je jednou z položek k ročnímu projednání amerického kongresu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..