Jaderná energetika pokrývá přibližně 10 % celosvětové výroby elektřiny. Ke změně klimatu bude třeba mnohem větší podíl čisté a spolehlivé energie, informovala mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve krátkém filmu, který zveřejnila 8. ledna 2020. K řešení změny klimatu bude třeba do roku 2050 vyrábět 80 % elektřiny bezemisní cestou.

Video – Nuclear Power: The Road to a Carbon Free Future – poznamenává, že 30 zemí nyní provozuje jaderné elektrárny a více než dvě desítky dalších zkoumají jadernou energetiku, aby naplnili jejich energetické potřeby za současného splnění klimatických závazků. Rusko, Indie a Čína jsou nyní na vedoucích pozicích v oblasti expanze jaderné energetiky. Čína nyní staví 9 jaderných reaktorů a drží tak prvenství v počtu rozestavěných bloků. Ostatní země, jako například Finsko, Spojené Arabské Emiráty a Bělorusko také staví jaderné elektrárny a jsou blízko spuštění jejich programu jaderné energetiky. Bangladéš a Turecko nedávno spustili výstavbu jejich prvních závodů.
Juha Poikola z finské elektrárenské společnosti TVO ve filmu informuje: „Náš nejvyšší klimatický závazek bude naplněn až se spuštěním jaderné elektrárny Olkiluoto.“ Ibrahim Halil Dere z tureckého ministerstva energetiky dodává: „Věříme, že jaderná energetika je nepostradatelnou složkou Turecka, protože se jedná o bezemisní zdroj, šetrný k přírodnímu prostředí a poskytuje udržitelnou a spolehlivou dodávku elektrického proudu.“
Nyní je v provozu celosvětově 450 jaderných bloků. V reakci na vznikající potřeby a výzvy se jaderný průmysl snaží přijít s inovativním řešením pro dlouhodobý provoz stávajících jaderných reaktorů při současné podpoře výstavby nových technologií, informuje film. Několik zemí vyvíjí malé modulární reaktory (SMR) a jedna země, Rusko, dokonce již jeden provozuje, informuje film s odkazem na plovoucí jadernou elektrárnu, Akademik Lomonosov.
Rebecca Casper, vedoucí v národních laboratořích Idaho Falls v USA sdělila, že SMR mohou být nasazeny „paralelně s větrnou, či solární energetikou, které spadají do nestabilních, avšak také bezemisních zdrojů energie“. Jaderná energetika je „klíčová a umožnuje dodávky potřebné energie k alternativním zdrojům, které samy nedokáží uspokojit potřeby rostoucí populace“.
Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE informoval: „Souhlas vědců v oblasti klimatických změn a hlas milionů po činnostech v tomto odvětví objasňují to, co je v sázce. Energetické volby dneška určují budoucí svět našich dětí a jaderná energetika je součástí tohoto řešení.“
Video bylo vytvořeno Jeffreyem Donovanem a Krzysztofem Kolasinskim.
Zdroj: WNN