Revidovaná předprojektová inženýrská smlouva byla podepsána jihokorejským ministerstvem vědy ICT (MSIT) a saúdskoarabským úřadem pro jaderné a obnovitelné zdroje energie (KA-CARE). Podle smlouvy má být založeno společenství pro komercializaci a výstavbu korejského návrhu malého modulárního reaktoru SMART v Saúdské Arábii.

jaderná energie - Korea a Saúdská Arábie postoupili při spolupráci na projektu SMART - Zprávy (SMART NPP Kaeri) 1
Vizualizace jaderné elektrárny s návrhem reaktoru SMART (Zdroj: KAERI)

Ministerstvo sdělilo, že změna byla provedena v reakci na žádost od Saúdské Arábie, takže společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) spolupracuje na projektu. Změna byla provedena z důvodu zkušeností společnosti v oblasti výstavby a provozu energetických reaktorů. Díky tomu mohou být snížena rizika výstavby prvního bloku zařízení SMART.

Podle revidované předprojektové smlouvy (PPE) bude ještě před zahájením společného podniku pojmenovaného SMART EPC-KHNP projekt návrhu reaktoru vylepšen, licencován pro nasazení v Saúdské Arábii a rovněž bude vyvinut obchodní model nejen na podporu vývozu technologií do jiných zemí.

Jižní Korea a Saúdská Arábie souhlasili také e zkrácením procesu revize k urychlení výstavby demonstrační elektrárny v Saúdské Arábii. Rovněž se dohodli na získání licence standardního návrhu reaktoru SMART pro snadnější vývoz této technologie. Revidovaná smlouva nastavuje rozsah prací, které mají být zajištěny skupinou KA-CARE, KHNP a korejskou energetickou korporací k dosažení společných cílů. Také došlo k rozdělení finančních zdrojů.

„Přepracujeme systém podpory projektů vyjasněním účasti a role KHNP prostřednictvím revidované dohody PPE a podpisem standardní dohody schvalování návrhu,“ sdělil ředitel MSIT, Choi Won-ho. Dodal, že revize zajistí jadernou spolupráci mezi Jižní Koreou a Saúdskou Arábií, přičemž tak posílí společnou propagaci návrhu SMART.

SMART (Systém integrálního pokročilého modulárního reaktoru) je tlakovodní reaktor o výkonu 330 MW tepelných s integrovanými parogenerátory a pokročilými bezpečnostními prvky. Blok je navržen tak, aby dodával elektrickou energii (až do výkonu 100 MW elektrických), ale i procesní teplo například pro odsolování mořské vody. Plánovaná životnost bloku je 60 let, přičemž palivový cyklus je 3letý. Zatímco základní návrh je dokončený, vývoj byl pozastaven z důvodu absence objednávek referenčního bloku. Zařízení SMART, vyvíjené korejským energeticko-výzkumným institutem (KAERI), získal licenci od korejského dozorného orgánu v polovině roku 2012. Původně KAERI plánovala uvést demonstrační elektrárnu do provozu od roku 2017.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..