Pilotní provoz desinfikace odpadních vod pomocí ultrafialového záření byl spuštěn v Kolské jaderné elektrárně. Pro jednoho z největších spotřebitelů vody Murmanského regionu (více než 1 miliarda metrů krychlových vody ročně) umožní nový systém desinfikovat vodu bez nutnosti použití chemických látek na bázi chloru, informovala Kolská jaderná elektrárna.

Dvě desinfekční jednotky na bázi ultrafialového záření (UV) byly instalovány do elektrárny v rámci programu ochrany životního prostředí a společně dokáží desinfikovat až 400 metrů krychlových vody za hodinu. Každý ultrafialový modul je vybavený 18 UV lampami, které čistí odpadní vody od mikroorganizmů, virů i bakterií.
Vasily Omelchuk, ředitel Kolské jaderné elektrárny, sdělil, že vybavení může založit „novou kulturu vodohospodářství“ v arktických podmínkách Kolské jaderné elektrárny.
Dále bylo dodáno, že většina vody používané v elektrárně nemusí být upravována a je navracena do jezera Imandra. Přibližně 700 000 metrů krychlových vody je ročně vyčištěno v místní čističce odpadních vod.
Kvalita vody poblíž Kolské jaderné elektrárny je zřejmá díky úspěšné činnosti farmy s pstruhy v blízkosti výpusti technologické vody. Farma s pstruhy funguje již od roku 1998, informovala Kolská jaderná elektrárna a dodala, že chov jeseterů na farmě byl spuštěn v roce 2002. Jezero Imandra je jediným místem v severní Evropě, kde díky blízkosti jaderné elektrárny bylo možné vytvořit prostředí pro chov jeseterů.
Zdroj: WNN