Zástupci regulačního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) jsou v poslední fázi hodnocení žádosti o udělení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Jedná se o projekt korejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která se v ČR uchází o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Barakah rozšiřuje energetické portfolio firmy o první zahraniční jadernou elektrárnu a projekt pokračuje bez překročení rozpočtu a časového plánu.

jaderná energie - Jaderná elektrárna Barakah, referenční projekt firmy KHNP, se blíží k získání provozní licence - Zprávy (Barakah 1 4 December 2017 Enec) 1
Jaderná elektrárna Barakah (Zdroj: WNN)

Vedení úřadu FANR navštívilo elektrárnu Barakah k vyhodnocení jejího aktuálního stavu, aby zaručilo, že stavba odpovídá všem regulačním požadavkům. Proces žádosti se již posunul do závěrečné fáze a její vyřízení je pro kontrolní úřad klíčovou záležitostí. Zahájení provozu obou bloků by mělo proběhnout již letos. Žádost o udělení licence podal majitel elektrárny společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC).

KHNP zahájila výstavbu prvního bloku v červenci 2012 a technické práce byly dokončeny v březnu 2018. Elektrárna již obdržela licenci na výrobu elektřiny a před samotným zahájením ještě musí od regulačního úřadu získat provozní licenci. Tomu předcházela dohoda o údržbě jaderných bloků, kterou loni v červenci uzavřeli zástupci KHNP a společnosti Nawah Energy Company. Díky tomu se KHNP stane partnerem všech provozních aktivit společnosti Nawah, která je plně odpovědná za provoz jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech.

Jižní Korea je spolehlivým dodavatelem bezpečné a roky osvědčené technologie

KHNP staví a provozuje jaderné elektrárny už téměř 50 let a momentálně je jedinou energetickou firmou na světě, která své projekty zvládá dokončit v rámci časového harmonogramu bez překročení sjednaného rozpočtu. Vstup na evropský trh umožnila certifikace EUR, kterou v roce 2017 KHNP obdržela pro svůj tlakovodní reaktor APR 1400. V minulém roce pak získala licenci amerického regulátora NRC na výstavbu v USA. Modifikovanou verzi reaktoru se stejným designem o menším výkonu nabízí pro výstavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Česká republika je pro KHNP významným partnerem v energetickém průmyslu a stavba českého jádra je pro firmu klíčovou prioritou. KHNP plánuje v projektu využít české zdroje na maximum a do svého dodavatelského řetězce se chystá zapojit lokální firmy. V oblasti výzkumu a jaderné energetiky také  dlouhodobě spolupracuje s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Tak Korejci pochválili sami sebe. Ze skromnosti se ani nezmiňují o závadách, které na reaktorech v Barakah byly zjištěny, ani o tom, že SAE požádaly fracouzskou společnost EDF o dohled nad dostavbou, provozem a bezpečností těchto reaktorů.
    Pokud vím, tak ještě ani není dořešeno, kdo kvalifikovaný v té JE bude vlastně pracovat.
    Trochu je mi záhadou, proč SAE uzavřely nějakou dohodu se Španěly o jadeném palivu. Ale to s uvedenými reaktory asi nijak nesouvisí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..