V době, kdy vláda znovu začíná mluvit o výstavbě nových jaderných bloků, se ukazuje, že z „jaderného“ průmyslu v Česku mnoho nezbylo. Hned několik firem, které se podílely i na výstavbě jaderné elektrárny Temelín, zkrachovalo, další mohou brzy přijít na řadu. Do problémů se podle informací INFO.CZ v současnosti dostala společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Jde ovšem o trend, který postihl těžký průmysl napříč Evropou a Česko není výjimkou.

jaderná energie - info.cz: Česku hrozí, že přijde o unikátní jadernou technologii - Zprávy (6079532 img temelin v0) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: info.cz)

Liberty Steel v Ostravě (bývalý Arcellor Mittal) snížila výrobu o 40 procent. Třinecké železárny snížily výrobní plán. A výše jmenované Vitkovice Heavy Machinery – jedinečný český výrobce těžkých komponent pro vodní, větrnou či jadernou energetiku (u hlavních hřídelí větrných elektráren dokonce jediný evropský dodavatel) – propustily ke konci roku 150 zaměstnanců. Důvodů je několik, ten hlavní ale leží v Číně.

Evropští metalurgičtí giganti jsou pod obrovským tlakem čínských firem, které kvůli americkým clům nevyvážejí svou produkci do USA. Evropská unie ale omezení čínského dovozu kovaných produktů či polotovarů neuplatňuje. V případě zániku svého těžkého průmyslu by se nejen Česko, ale celá EU dostala při budování bezuhlíkové energetiky do totální závislosti na Číně. Těžký průmysl je totiž třeba nejen k výrobě jaderných, ale i větrných elektráren.

VHM může sloužit jako jeden případ za všechny. Podnik se loni s pomocí podnikatelů Jaroslava Strnada a Martina Ulčáka dostal z insolvence, oba investovali do obnovení a udržení výroby už bezmála miliardu korun. Podle informací INFO.CZ jsou ale na investice do těžce zanedbané společnosti potřeba další miliardy, a pokud fabrice nepomůže stát, je její výhled značně nejistý.

„Protože je VHM čerstvě po insolvenci a nedosahuje provozního zisku, nedostane bankovní záruky od soukromých bank či financování, aby mohla investovat. A pokud nebude investovat, nezvýší produktivitu práce, takže nebude v zisku,“ popisuje začarovaný kruh předseda představenstva Jaromir Schmid. „V prvním kroku nepotřebujeme po veřejném sektoru hotovost, tu poskytli soukromí investoři, ale finanční záruky. Neříká se nám to lehce, ale pokud potřebuje pomoc i gigant jako jsou německé ocelárny Thyssen Krupp, tak mluvíme o objektivní situaci, ve které je celé odvětví ocelářství a těžkého strojírenství v Evropě.“

Celý článek najdete zde.

Zdroj: info.cz | Michal Půr

O autorovi

admin

1 Comment

    Autor článku se zapomněl zmínit o společnosti Pilsen Steel, dříve Škoda Hutě a Škoda Kovárny, která je v současnosti v bankrotu a oznámila hromadné propuštění stovek zaměstnanců. Tohoto výrobce těžkých odlitků a výkovků pro jadernou energetiku do tohoto stavu během posledních ca. osmi let postupně přivedlo několik ruských vlastníků.

    https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=716139&typ=UPLNY

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..