Pro Rakousko je důležité, aby peníze z fondu, kterým chce Evropská komise kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství, nesměřovaly na jadernou energii. Po čtvrtečním jednání se svými protějšky ze států visegrádské skupiny v Praze to řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

jaderná energie - iDNES.cz: Peníze z uhlí nesmí přejít na jadernou energii, vzkázalo Rakousko zemím V4 - Zprávy (6079532 img temelin v0) 1
Jaderná elektrárna Temelin (Zdroj: ČEZ)

Česko, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu, Rakousko naopak usiluje o celoevropský odklon od jaderné energetiky. Kurz dnes zdůraznil, že přechod od uhlí k ekologičtějším způsobům získávání energie považuje za správný. „Pro Rakousko je důležité, aby se (z fondu) nepodporovala jaderná energie, ale obnovitelné zdroje,“ uvedl.  Kdyby z fondu byly podporovány i jaderné zdroje, vnímal by to jako nesprávnou cestu.

Babiš uvedl, že i díky Česku a Polsku vznikl unijní fond pro země, které budou nejvíce zasaženy ukončením používání uhlí. Česko podle něj dostalo třetí největší podíl. „Mohli jsme čekat i víc, určitě bych byl raději,“ uvedl.

“I 14,6 miliardy korun, jsou ale peníze, které pomohou,“ podotkl.

Slovenský premiér Peter Pellegrini zdůraznil, že transformace na uhlíkovou neutralitu musí být sociálně spravedlivá a nemůže ohrozit vývoj regionů, které doposud žijí z těžby uhlí. „Respektujeme postoj Rakouska, ale má být respektováno i právo každého státu na energetický mix,“ řekl k budoucnosti jádra. Uvedl, že dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích odpovídá předpisům a maximální bezpečnosti tak, aby se obyvatelé Slovenska cítili bezpečně. „Je logicky jasné, že stejně bezpečně se mohou cítit i rakouští občané,“ konstatoval.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..