Ten titulek zní v dnešní, „zelené“ době asi poněkud provokativně, ale ač jsem byl dlouho k budoucnosti jádra skeptický, tak nyní jsem změnil názor.

jaderná energie - iDnes.cz BLOG: Ideální doba pro dostavbu Dukovan, či Temelína - Zprávy (04 dukovany 2 768x509 1) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Rozhodnutí vlády o dostavbě Dukovan, či Temelína bylo vždy oddalováno z důvodu nejisté rentability takového kroku. Ceny elektrické energie však začaly růst, a jak se zdá, tak tento trend je pravděpodobně dlouhodobý. Příčinnou je zvyšování cen emisních povolenek a tedy snaha o omezování používání fosilních paliv k výrobě elektrické energie a plány na odstavení jaderných bloků v sousedním Německu do roku 2022. Německý ambiciózní plán na přechod k „zeleným“ energiím ovšem nemíchá s cenami za elektřinu jen v Německu, ale i v celém regionu a tudíž se bytostně dotýká i České republiky. Kromě jaderných elektráren, které produkují asi 13% německé elektřiny, totiž Němci plánují i ukončení její výroby v uhelných elektrárnách, které vyrábí 42% jejich elektrické energie, tedy suma sumárum Němci přijdou o 55% své výrobní kapacity, kterou musí nějak nahradit.

Tvrdohlavost s jakou Němci hájí dostavbu plynovodu Nord Stream je vedena právě nutností dovést dostatečné množství plynu, který by se spolu s obnovitelnými zdroji energie měl stát hlavní součástí německého energetického mixu. Pěkná vize, která má v současnosti bohužel jisté slabiny. Pokud si odmyslíme obrovské částky, které již dnes Němci vynakládají na podporu obnovitelných zdrojů a v budoucnu budou muset vynakládat jako odškodné pro současné výrobce elektřiny z uhlí, tak tu jsou i významné překážky technického rázu, který jejich projekt zpochybňují.

Co to znamená pro nás? Jak již jsem uvedl, tak i náš trh s elektrickou energií částečně kopíruje ceny tvořené na komoditní burze v Lipsku a tedy i nás pravděpodobně bohužel čeká její růst. I u nás se mluví o útlumu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách a tedy i my se budeme nuceni podívat, čím toto fosilní palivo nahradit. Nemůžeme využívat energii moře, nemůžeme stavět větrné parky v mořských šelfech, neležíme na Sahaře, kde slunce svítí celý bílý den. Pokud tedy nechceme naší ornou půdu zastavět solárními panely a naše hory zohyzdit větrníky, tak nevidím v současné době jinou možnost, než přiklonit se k jádru.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: alesmerta.blog.idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..