Britský výrobce luxusních automobilů a leteckých motorů se pouští do dalšího odvětví. Do roku 2029 plánuje instalovat a provozovat miniaturní jaderné reaktory. Společnost to oznámila v programu BBC Today. Inovace slibuje snížení nákladů výstavby jaderných energetických zdrojů. Například by tyto moduly mohly být přepravovány do elektráren běžnými nákladními auty.

jaderná energie - E15.cz: Rolls-Royce plánuje výrobu malých jaderných reaktorů. První chce provozovat do roku 2029 - Zprávy (stažený soubor 1) 1
Vizualizace elektrárny s reaktorem firmy Rolls-Royce (Zdroj: newatlas.com)

Rolls-Royce vede konsorcium, které plánuje stavět malé modulární reaktory (SMR) a instaluje je v bývalých jaderných lokalitách v Cumbrii (hrabství na severozápadu Anglie – pozn. red.) nebo ve Walesu. Výrobce předpokládá, že ve Velké Británii vybuduje 10 až 15 stanic.

Zdroj pro každé město

Samotný reaktor zaujímá plochu jen 0,6 hektaru a vejde se tak na pozemek o rozloze 4 hektarů. To jej jen jedna šestnáctina plochy, kterou zabírá tradiční jaderná elektrárna, jako například obří Hinkley Point.

SMR jsou tak malé, že teoreticky každé město by mohlo mít svůj vlastní reaktor. Při využití pozemků stávajících elektráren ovšem nebude zapotřebí řešit problémy se zajištěním bezpečnosti, zejména v oblasti možných teroristických útoků na jaderné zdroje.

Na cestě za levnější energií

Výhodou mini reaktorů je, že je lze vyrábět sériově v továrnách. „Hlavní inovací je využití prefabrikovaných částí, které jsou vyrobeny za použití originálních metod digitálního sváření a kompletace pomocí robotů tak, že mohou být poté snadno dovezeny na místo a pospojovány,“ říká ředitel pro technologie Rolls-Royce Paul Stein. To podle něj dramaticky sníží náklady na stavbu jaderných elektráren, což následně povede k nižším cenám energie.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: e15.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..