Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice A-1 fungovala jen necelých pět let. Byl to nedokonalý prototyp reaktoru a u prototypu zůstalo. Po dvou středně těžkých nehodách v elektrárně následovalo vypouštění radiace do přírody a divoké vyřazování elektrárny. Potvrzuje to nedávno odtajněný vyšetřovací spis Státní bezpečnosti z roku 1989, který se mi podařilo vypátrat.

jaderná energie - armyweb.cz: Tajný spis StB: Nejhorší úniky radiace v ČSSR, rok 1989 - Zprávy (letecky 1) 1
Jaderná elektárrna Jaslovské Bohunice (zdroj: www.seas.sk)

Když jsem v roce 2017 chtěl natočit dokument o tom, jak se likviduje odstavená atomová elektrárna, setkal jsem se s hrubým odmítnutím od tiskové mluvčí společnosti Javys. Když píšu hrubým, tak tím mám na mysli, že s něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Prvotní zamítnutí přišlo při telefonátu s tiskovou mluvčí. Jednoduše se odmítla o čemkoliv bavit. Když jsem byl odmítnut i s žádostí o svolení k použití malé části propagačního filmu, napadlo mě, že je za tím něco víc než protivná mluvčí.

Mluvčí Javysu evidentně funguje v režimu firewall, kdy důsledně odstiňuje veškeré dotazy a podněty od lidí, kteří by mohli učinit rozhodnutí. Zkusil jsem proto ještě jednu možnost. Požádat o schůzku ředitele společnosti a při osobním setkání mu vysvětlit, kdo jsem, o co mi jde a požádat o zvážení. Obvykle se při takové schůzce nějaká možnost najde.

Termín jsem na sekretariátu dostal a těšil se do Bratislavy. Tři dny před datem setkání mi zvoní telefon a na displeji je slovenská volačka. Volá zuřivá mluvčí a dostávám vynadáno, co že jsem si to dovolil, obejít ji a sjednat si schůzku. Schůzku s okamžitou platností svému řediteli ruší. Mít já jako generální ředitel takovou mluvku, asi bych se bál chodit do práce.

Nečekaný objev

Případ spí skoro dva roky. Jenže při pátrání v pražském Archivu bezpečnostních složek po úplně jiné záležitosti objevuji Denní situační zprávu StB ze dne 20. dubna 1989:

Dne 15. dubna 1989 byl v odpadních vodách jaderné elektrárny A-1 Jaslovských Bohunicích zjištěn v době od 15:00 do 16:25 hod. výskyt radioaktivity, která desetkrát přesahovala povolenou normu 37 becquerelů na litr. Únik byl podle sdělení provozovatele jaderné elektrárny způsoben vyplavením  zbytků usazenin odpadních vod, které vznikly při předchozích únicích, t.j. dne 25.1.1989 a dne 31.3.1989.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: armyweb.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..