Palivová společnost Rosatomu TVEL a společnost JE Kozloduj EAD podepsaly 4. prosince smlouvy na dodávky ruského jaderného paliva pro jedinou bulharskou jadernou elektrárnu, která bude platit do roku 2025 (včetně).

jaderná energie - TVEL podepsal kontrakt na dodávky paliva pro Kozloduj do roku 2025 - Palivový cyklus (Výroba paliva pro reaktory VVER 1000 v podniku NZCHK) 1
Výroba paliva pro reaktory VVER-1000 v podniku NZCHK. (Zdroj: Rosatom)

Stejně jako původně bude i nyní TVEL zajišťovat všechny služby spojené s dodávkou jaderného paliva: nejen fabrikaci palivových kazet, ale i předchozí fáze palivového cyklu. Provozovatel elektrárny tak nemusí kupovat na trhu obohacený uran a předávat ho TVELu k produkci palivových kazet.

V Kozloduji jsou provozovány bloky číslo 5 a 6 s reaktory typu VVER-1000 a oba používají ruské jaderné palivo z produkce podniku NZCHK (součást TVElu). Od konce 2016 je do těchto bloků dodáváno palivo nové generace TVSA-12 se zvýšeným množstvím obsaženého uranu. Díky němu mohli bulharští energetici již v roce 2017 zkoušet provoz bloků při 104% výkonu a v dubnu 2018 mohli oficiálně přejít k provozu bloku při zvýšeném výkonu. Zvýšení tepelného výkonu reaktoru má přímý vliv i na zlepšení účinnosti jeho provozu.

„Jsme hrdí na výsledky naší mnohaleté spolupráce s jadernou elektrárnou Kozloduj a na velkou důvěru v našich vztazích. TVEL poskytuje této elektrárně komplexní soubor služeb, včetně dodávky jaderného paliva, inženýringových a souvisejících služeb a přepravy paliva do lokality elektrárny – to vše dělá naši tržní nabídku unikátní. Společně s bulharskými partnery jsme úspěšně dokončili dlouhý a složitý proces smluvních jednání na další období a jsem si jista, že díky tomu bude i nadále zajištěna vysoká úroveň bezpečnosti elektrárny Kozloduj a spolehlivosti dodávek paliva za bezvýhradného dodržení jeho vysoké kvality a ekonomické efektivity. Palivová společnost Rosatomu TVEL svým zákazníkům vždy garantovala nepřetržité dodávky jaderného paliva. V letošním roce jsme otevřeli novou logistickou cestu, která přispěje k posílení spolehlivosti našich dodávek,“ uvedla prezidentka TVElu Natalia Nikipelovová.

Jaderná elektrárna Kozloduj leží v severozápadní části Bulharska na břehu Dunaje a má souhrnný výkon 1926 MWe. Dva bloky, které jsou dnes v provozu, jsou typu VVER-1000, které jsou provozovány i v českém Temelíně. Bulharské bloky byly spuštěny v letech 1987 a 1991 a každoročně se na výrobě elektřiny v Bulharsku podílejí jednou třetinou.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..