Ajťáky si dnes už asi dokážete představit v leckterém oboru, prostředí a odvětví, najít je v jaderné elektrárně se ale pořád zdá spíš jako rarita. Přitom jsou tam dost důležití – na základě dat třeba dovedou v provozu odhalit anomálii, která na první pohled není vidět. Kromě zefektivnění chodu elektráren se ajťáci Skupiny ČEZ navíc momentálně pokouší zjednodušit život nám všem.

jaderná energie - Studenta: Ajťáci & jaderné elektrárny. Big data pomáhají i elektřině - Zprávy (08 temelin) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: čez)

Rychlejší Temelín

Data ČEZu pomáhají šetřit peníze i čas, do digitalizace všelijakých procesů a postupů tam proto v poslední době hodně šlapou. Na začátku letošního roku k tomuhle účelu dokonce založili úplně novou speciální divizi DigiHub, která má prioritně na starost digitalizaci a inovaci celé firmy, a to z různých pohledů a v rámci různých oblastí. Jednou z těch, kdo v rámci DigiHubu téhle modernizaci pomáhají, je datová analytička Bára Reichmanová.

„I když tu pracuji s daty, nejsem původně úplně čistý matematik. Studovala jsem na strojní fakultě VUT v Brně, takže jsem přičichla kromě matematiky i k hydromechanice nebo termomechanice a od toho už energetika není tak daleko,“ vysvětluje Bára, proč ji to táhlo právě do DigiHubu. „Elektrárny, ať už jaderné, vodní nebo třeba větrné, mi navíc přijdou boží, takže to byla jasná volba.“

Jako datová analytička se každý den probírá obrovským množstvím dat, které třídí, analyzuje a hledá v nich různé zajímavé příležitosti ke zlepšení. „Třeba data z různých systémů v Temelíně nám můžou pomoct – a brzy i pomůžou – zrychlit jeho najíždění a ušetřit tak náklady s tím spojené,“ říká Bára, „nebo nám umožní hledat anomálie a výpadky, kterým příště můžeme předejít, když budeme znát jejich příčinu.“ Její práce tak rozhodně není jen virtuální, naopak má dost reálný dopad.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: studenta.cz, Autor: Markéta Paráčková

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..