Kalifornská společnost Oklo Inc oznámila spuštění projektu vývoje elektrárny Aurora, která skloubí jak malý jaderný reaktor, tak také solární panely. Společnost se připravuje na předložení první žádosti o licenci pro elektrárnu.

jaderná energie - Společnost Oklo odhaluje vizualizaci elektrárny Aurora - Zprávy (Aurora powehouse Oklo) 1
Společnost Oklo poprvé zveřejnila vizualizaci elektrárny Aurora (Zdroj: Oklo)

Společnost popisuje zařízení Aurora jako „pokročilý štěpný systém poskytující čistou energii pro přilehlé komunity“. Elektrárna Aurora zahrnuje štěpnou „baterii“ (systém), používající palivo ve formě kovu a která je schopna dodávat kolem 1,5 MW elektrických. Kromě elektřiny bude návrh schopen dodávat i procesní teplo pro továrny, či vytápění budov, sdělila společnost.

„Aurora je vyvíjená díky lety ověřených technologiích, výzkumu, vývoji a demonstracích prováděných v amerických národních laboratořích a univerzitách. Díky tomu byla společnost Oklo schopna vyvinout něco, jako je Aurora,“ sdělil generální ředitel společnosti Oklo, Jacob DeWitte.

„I když elektrárna vyrábí elektřinu a teplo, je to především zařízení pro místní komunity. Strávili jsme roky přemýšlením o její vizualizaci, funkčnosti a jak by celé zařízení mělo vypadat, aby se stalo místem hrdosti komunity.“

Společnost také tvrdí, že Aurora nabízí mnoho jedinečných a prospěšných vlastností, mezi které se řadí například schopnost vyrábět elektřinu po desetiletí bez potřeby výměny paliva, její malá velikost, umístění paliva pod zemí, schopnost provozu bez potřeby chladicí vody, zmapované chování paliva během odstavení reaktoru a použití spektra neutronů pro recyklaci jaderného paliva a přeměně použitého paliva v čistou energii.

Šikmá střecha elektrárny Aurora je navíc vhodná pro fotovoltaické panely, nebo také jako plátno pro umění místních komunit, které si vyberou elektrárnu Aurora jako svůj zdroj čisté elektřiny, dodala společnost. „Společnost Oklo úmyslně zahrnula solární panely jako součást elektrárny Aurora, aby tak ukázala, jak mohou jaderné reaktory a obnovitelné zdroje spolupracovat ve vysoce spolehlivé energetické mikrostruktuře.“

Od roku 2016 se společnost Oklo zabývá aktivitami spojenými s podáním předběžné žádosti o licenci u amerického dozorného orgánu US Nuclear Regulatory Commission (US NRC) pro elektrárnu Aurora. Nyní uvedla, že je připravena k předložení první žádosti o licenci. Společnost již dříve obdržela prostředky na výzkum a vývoj nových technologií od amerického ministerstva energetiky, které v rámci programu urychleného nasazení nových jaderných inovací (GAIN) podporuje podobné iniciativy.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..