Společnost Frazer-Nash poskytne inženýrský servis spojený s výstavbou grafitem moderovaného integrálního solného reaktoru (IMSR) společnost Terrestrial Energy. Tato podpora byla potvrzena novou zakázkou mezi oběma společnostmi.

jaderná energie - Společnost Frazer-Nash podporuje výstavbu grafitem moderovaných IMSR - Zprávy (IMSR cutaway @TerrestrialIMSR) 1
Vizualizace reaktorového návrhu IMSR (Zdroj: Terrestrial Energy)

Britsko-australská inženýrsko-technologická společnost Frazer-Nash poskytla konzultační servis vládě spojeného království a provozovatelům jejich 14 pokročilých plynem chlazených (AGR) jaderných reaktorů. Ty používají grafit pro moderaci neutronů. Společnost Terrestrial Energy sdělila, že budou čerpat z těchto „světových znalostí a zkušeností z provozu jaderných zařízení,“ a že pokračují v inženýrských programech pro nasazení prvních IMSR elektráren. „Inženýrství grafitových moderátorů je klíčovým prvkem projektu vývoje našeho IMSR,“ informoval generální ředitel společnosti Terrestrial Energy, Simon Irish.

Spojené království provozovalo grafitem moderované jaderné reaktory Magnox a AGR k výrobě elektřiny od roku 1956. Během této doby významně studovala a analyzovala stav grafitem moderovaných reaktorů, doplnila společnost.

Neil McDougall, generální ředitel společnosti Frazer-Nash, sdělil, že společnost využije svou práci s britskou vládou. Ta byla iniciována a financována programem jaderné inovace v rámci programu podpory výstavby závodu na výrobu moderátoru pro IMSR. „Těšíme se na spolupráci se společností Terrestrial Energy při výstavbě elektrárny IMSR a komerčnímu nasazení této technologie,“ dodal.

Reaktory chlazené tekutými solemi (MSR) používají rozpuštěné palivo ve fluoridové nebo chloridové soli. Ta funguje jednak jako palivo (produkuje teplo), ale také i jako samotné chladivo (transportuje teplo do soustavy pro tvorbu elektrické energie). Reaktorový systém IMSR společnosti Terrestrial Energy staví na 50letých zkušenostech z provozu MSR reaktorů v americké národní laboratoři Oak Ridge. Komponenty primárního okruhu jsou integrovány v utěsnitelné a vyměnitelné tlakové nádobě. Mezi tyto komponenty patří také grafitový moderátor. Provozní doba reaktoru je plánována na 7 let. Ozařovací studie chování grafitu v tomto technologickém modelu jsou nyní prováděny v testovacím reaktoru v Pettenu, Nizozemí. Ten poskytuje vysokou hustotu toku neutronů, takže se výborně hodí pro tyto experimenty. Testy paliva jsou prováděny v rámci programu Terrestrial Energy a NRG.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..