Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Reaktorová nádoba třetího korejského APR-1400 byla úspěšně nainstalována

Slavnostní ceremonie při příležitosti dokončení instalace reaktorové nádoby na třetím tlakovodním reaktoru APR-1400 byla uspořádána 28. listopadu. Reaktorová nádoba byla instalována do 5. bloku korejské jaderné elektrárny Shin Kori. Začátek komerčního provozu jaderného reaktoru o výkonu 1340 MW elektrických se očekává v březnu 2023.

Ceremonie při úspěšné instalaci reaktorové nádoby do 5. bloku jaderné elektrárny Shin Kori (Zdroj: KHNP)

„Instalace reaktorové nádoby je nejdůležitějším milníkem celé stavby a značí také přibližně 50% dokončení stavebních a elektromechanických prací,“ sdělila společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Reaktorová nádoba byla vyrobena společností Doosan Heavy Industries & Construction.

Výstavba 5. a 6. bloku jaderné elektrárny Shin Kori začala v dubnu 2017, respektive září 2018. Na konci října letošního roku byla výstavba obou bloků dokončena z 51 %. Spouštění 6. bloku je naplánováno na červen 2024.

Výstavba prvních dvou bloků APR-1400 jako 3. a 4. blok elektrárny Shin Kori, byla schválena v roce 2006, ačkoliv aktuální stavební licence nebyla vydána do dubna 2008. První beton na třetím bloku byl vylit v říjnu 2008, přičemž lití betonu 4. bloku bylo provedeno v srpnu 2009. K uvedení třetího bloku do komerčního provozu mělo původně dojít na konci roku 2013. Komerční provoz 4. bloku se pak předpokládal v září 2014. Bohužel však byly tyto termíny zpožděny kvůli potřebě provedení testů zajišťujících bezpečnost kabeláže a související výměny problematických komponent. Třetí blok nakonec vstoupil do komerčního provozu v prosinci 2016 a čtvrtý blok jej následoval v září tohoto roku.

Výstavba dalších dvou bloků APR-1400 probíhá v rámci výstavby prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Shin Hanul. Čtyři další bloky jsou stavěny v jaderné elektrárně Barakah, ve Spojených Arabských Emirátech. První blok této elektrárny by měl vejít do komerčního provozu již v příštím roce.

APR-1400 je evoluční tlakovodní jaderný reaktor založený na modelu System 80+. APR-1400 je navržený korejskou inženýrskou společností a vyrábí 1400 MW elektrických s životností 60 let. Navazuje na standardizovaný návrh OPR-1000, kterého jižní Korea postavila 12 bloků. APR-1400 se vyznačuje zlepšenými vlastnostmi z provozu, údržby a cenové dostupnosti. Ty jsou založeny na zkušenostech z provozu předchozích modelů, stejně jako technologickém vývoji. Licence návrhu korejským institutem jaderné bezpečnosti byla udělena v květnu 2003. V říjnu 2017 byla konstrukce schválena také evropským dozorem nad technickými požadavky pro evropské jaderné elektrárny. Americký jaderný dozor certifikoval tento model v srpnu tohoto roku a dodal, že návrh splňuje americké bezpečnostní požadavky jaderných zařízení v plné míře.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..