Aktivní zóna 5. bloku Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině byla kompletně zavezena palivem pro reaktory VVER-1000, vyrobeném společností Westinghouse. 11. prosince to oznámil to provozovatel elektrárny, společnost Energoatom. V červenci 2018 se třetí blok Južnoukrajinské jaderné elektrárny stal prvním blokem s kompletně neruským palivem.

jaderná energie - Pátý blok Záporožské jaderné elektrárny zavezl výhradně Westinghousské palivo - Zprávy (Zaporozhe units 4 and 5 Energoatom) 1
Čtvrtý a pátý blok Záporožské jaderné elektrárny (Zdroj: Energoatom)

Společnost Energoatom sdělila, že všech 163 palivových souborů společnosti Westinghouse, bylo zavezeno do aktivní zóny 5. bloku Záporožské jaderné elektrárny. Tři další bloky v elektrárně jsou také provozovány s palivem od firmy Westinghouse. Třetí a čtvrtý blok elektrárny jsou provozovány s 84 palivovými soubory od Westinghousu, zatímco první blok, který je nyní v odstávce kvůli údržbě, byl zavezen 126 Westinghouse palivovými soubory.

„S použitím různých dodavatelů jaderného paliva jsme schopni jako první zajistit energetickou bezpečnost Ukrajiny,“ sdělil Alexandr Ignačenko, náměstek hlavního inženýra pro jadernou a radiační bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. „S ohledem na spolehlivost alternativních paliv dosahuje Westinghouse s palivem TVZ-WR výborných mechanických vlastností.“

Společnost Energoatom sdělila, že 5. blok bude provozován výhradně s palivem společnosti Westinghouse již v příštím roce, přičemž první blok bude také zavezen tímto palivem. Bloky 3 a 4 budou kompletně zavezeny Westinghousským palivem v roce 2021. „Rok po pilotním projektu se používání alternativního dodavatele paliva stane průmyslovým konceptem,“ dodala společnost.

Ukrajina komerčně provozuje 15 jaderných bloků ve 4 závodech, mezi které patří Chmelnická jaderná elektrárna, Rovenská jaderná elektrárna, Južnoukrajinská a Záporožská jaderná elektrárna. Všechna zařízení jsou provozována státem vlastněnou společností Energoatom. Mezi ukrajinské bloky se řadí 13 bloků s reaktorem VVER-1000 a dva bloky s reaktorem VVER-440. Celkový výkon jaderných elektráren je 13835 MW elektrických. Ukrajina získává většinu jaderných služeb i paliva z Ruska, ale snaží se snížit svoji závislost nákupem paliva od americké společnosti Westinghouse.

Společnost Westinghouse je dodavatelem jaderného paliva na Ukrajinu od roku 2005, kdy bylo dopraveno prvních pět palivových souborů do třetího bloku Južnoukrajinské jaderné elektrárny. Společnost Energoatom v lednu 2018 oznámila rozšířený kontrakt se společností Westinghouse, jejichž palivo je používáno v šesti ze třinácti reaktorů VVER-1000 v Južnoukrajinské a Záporožské jaderné elektrárně. Od roku 2021 bude Westinghouse dodávat palivo pro 7 bloků v Rovenské elektrárně. V prosinci minulého roku společnost Westinghouse oznámila, že vyrobila tisící palivový soubor pro reaktor VVER-1000 pro Južnoukrajinskou jadernou elektrárnu. V září společnosti Energoatom a Westinghouse podepsaly předběžnou dohodu o výrobě paliva do dvou ukrajinských bloků VVER-440. Ty jsou provozovány jako první a druhý blok Rovenské jaderné elektrárny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..