V jaderné elektrárně Leningradská II došlo 29. listopadu k významné události pro město Sosnovyj Bor, které leží asi 10 kilometrů od ní. Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom připojila nový blok typu VVER-1200 k distribuční síti tepla, a zcela tak nahradila odstavený blok RBMK-1000. Jako první teplo dostávají všechny důležité podniky v průmyslové zóně. Další fází bude připojení stanice vytápějící domácnosti ve městě.

jaderná energie - Nový blok Leningradské JE-II začal dodávat teplo do města Sosnovyj Bor - Zprávy (Horkovod vyvedený z prvního bloku Leningradské JE II) 1
Horkovod vyvedený z prvního bloku Leningradské JE-II (Zdroj: Tisková zpráva)

Leningradská jaderná elektrárna je základním zdrojem tepla pro Sosnovoborský městský okruh (žije v něm přes 68 tisíc obyvatel). Náklady na teplo, produkované jadernou elektrárnou, jsou ve srovnání s klasickými teplárnami spalujícími fosilní paliva výrazně nižší. Využití tepla z jaderné elektrárny je navíc ekologičtější, protože během jeho výroby nejsou vypouštěny emise skleníkových plynů do ovzduší.

„Blok VVER-1200 není náhradou za odstavený blok jen ve výrobě elektřiny, ale i tepla. Odborníci pracující ve strojovně Leningradské elektrárny a ve výměnné stanici tepla zajistili vše nezbytné pro spolehlivé a nepřetržité dodávky tepla pro město a průmyslovou zónu z nejvýkonnějšího bloku elektrárny, který dokáže dodávat dvakrát více tepla než odstavený blok,“ říká vedoucí strojovny Dmitrij Cygankov.

„Tepelný výkon nového bloku činí 3200 MWt nebo 250 Gcal/h, což je zcela dostačující pro zásobování průmyslové zóny a celého Sosnového Boru teplem. V současnosti naše stroje běží jen na třetinu svého výkonu a tím zajišťují 60 % tepla pro výměnnou stanici. Jsme připraveni kdykoliv rozjet zařízení pro zásobování teplem naplno a začít dodávat teplo pro vytápění a zásobování teplou vodou celého elektrárenského města,“ uvádí náměstek vedoucího strojovny Andrej Graf.

Jadernou elektrárnu Leningradská II staví Rosatom asi 40 kilometrů západně od Petrohradu. V současnosti jde o nejvýkonnější jadernou elektrárnu v Rusku, jsou zde provozovány tři reaktory typu RBMK-1000 a jeden VVER-1200. Celkově má elektrárna instalovaný výkon 4200 MW a probíhá v ní střídání generací. Starší bloky typu RBMK jsou postupně nahrazovány moderními reaktory VVER-1200. Výměna nejstaršího bloku proběhla na konci roku 2018 a po dokončení 2. bloku Leningradské II bude nahrazen i další reaktor RBMK.

Projekt VVER-1200 si vybraly pro své nové jaderné bloky i země jako Bělorusko (Ostrověcká JE), Maďarsko (JE Paks II), Finsko (JE Hanhikivi), Egypt (JE El Dabaa) ad.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy ARAKO, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..