Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Na třetím bloku Kudankulam byl úspěšně nainstalován lapač roztavené aktivní zóny

Lapač roztavené aktivní zóny nové generace byl nainstalován na třetím bloku jaderné elektrárny Kudankulam, která je stavěna ruskou společností AtomStrojExport (ASE) v Indii.

Umisťování lapače roztavené aktivní zóny na staveništi Kudankulam (Zdroj: ASE)

Lapač roztavené aktivní zóny neboli zařízení pro lokalizaci taveniny, nebo také past aktivní zóny, je navržen tak, aby dokázal zachytit taveninu aktivní zóny v nepravděpodobném případě jejího tavení a zabránil tak úniku radioaktivních částic z kontejnmentu do okolí. Třetí lapač roztavené aktivní zóny na staveništi Kudankulam je zařízení nové generace, které je upravené přímo na podmínky lokality výstavby, stejně tak splňuje i bezpečnostní požadavky státu, sdělila společnost ASE. Byla vylepšena seismická odolnost, hydrodynamická a šoková odolnost. Zařízení je také vybaveno ochranou proti zaplavení a vybaveno je i pokročilou technologií pro transport a montáž zařízení.

Vladimír Angelov, ředitel projektu v Indii v ASE, sdělil, že lapač roztavené aktivní zóny je „jedinečné zařízení vyvinuté ruskými jadernými experty“ a jedná se o jeden z nejdůležitějších bezpečnostních systémů jaderné elektrárny. „Jedná se o specializovaný bezpečnostní systém pro zvládání nadprojektových havárií,“ dodal.

Lapač roztavené aktivní zóny třetího bloku váží přibližně 147,5 tun a obsahuje soubory, vyplněné nekovovými materiály, platformu pro údržbu, konzolový příhradový nosník a spodní desku. Zařízení bylo vyzdviženo jeřábem do výšky přibližně 27 metrů, aby bylo nainstalováno na své místo, dodala ASE.

Výstavba třetího bloku, jednoho ze dvou reaktorů VVER-1000 modelu AES-92, probíhá jako třetí fáze výstavby jaderné elektrárny Kudankulam v Tamil Nadu. Výstavba třetího bloku začala v roce 2017. První a druhý blok, oba bloky VVER-1000, jsou v komerčním provozu od roků 2014 a 2017.

ASE je inženýrská divize ruské státní jaderné korporace Rosatom, která staví jaderné elektrárny v Evropě, Středním Východě, severní Africe a oblasti Tichomoří. Přibližně 80 % příjmů společnosti ASE je tvořeno zahraničními zakázkami.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..