Střecha třetího bloku elektrárny Vogtle, jedinečné zařízení konceptu reaktoru AP1000, který je stavěn jako třetí a čtvrtý blok elektrárny Vogtle, byla umístěna na své místo. Projekt je stavěn ve Waynesboro, Georgii. Společnost Georgia Power také uspořádala první cvičení havarijní připravenosti nového jaderného bloku.

jaderná energie - Na třetím bloku elektrárny Vogtle došlo k montáži střechy kontejnmentu - Zprávy (Vogtle 3 shield building roof Georgia Power) 1
Vrchlík kontejnmentu třetího bloku elektrárny Vogtle byl umístěn na své místo 8. prosince (Zdroj: Georgia Power)

Budova kontejnmentu zajišťuje ochrannou funkci a další bezpečnostní vrstvu. Chrání jak jaderné systémy proti vnějším vlivům, tak také okolí elektrárny před uvolněním radioaktivních částic. Střecha (vrchlík) má 135 stop (41 metrů) v průměru a je vysoká 37 stop (přes 11 metrů), přičemž váží více jak 900 tun. Umístění vrchlíku následuje dokončení výstavby vrchní části kontejnmentu, ke které došlo na začátku tohoto roku.  

První havarijní cvičení pro třetí a čtvrtý blok elektrárny bylo také dokončeno nedávno a zahrnovalo revizi plánů lokality pro ochranu veřejnosti. „První cvičení pomáhají připravit týmy před hodnocením komise jaderného dozoru, ke kterému dojde v příštím roce a zhodnotí pokračování přechodu od výstavby k provozu,“ dodala společnost Georgia Power. Plán havarijní připravenosti specifikuje reakce na události v případě nehody.

Výstavba třetího bloku elektrárny začala v březnu 2013 a výstavba čtvrtého bloku ji následovala v listopadu stejného roku. Společnosti Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Souther Company, převzaly řízení výstavby po bankrotu společnosti Westinghouse v roce 2017. Komerční provoz třetího bloku je prozatím naplánován na listopad roku 2021 a provoz čtvrtého bloku by jej měl následovat o rok později. Testování hlavních systémů začalo a třetím bloku v listopadu a jedná se o přípravy na chladné i horké zkoušky, které mají být provedeny v příštím roce.

Čtyři reaktory AP1000, návrhu společnosti Westinghouse, jsou již v komerčním provozu v elektrárnách Chaj-jang (pinyin: Haiyang) a San-men (pchin-jin: Sanmen) v Číně.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..