V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme čtvrtou část výboru z textu, jenž je tentokrát věnována jedinému „drobnému“ člověku, který dokázal mnoho: MUDr. Alfredu Tisserandovi. I jeho příběh může ukázat cestu mnohým občanům dnešní České republiky…

jaderná energie - Kulturní noviny: JADERNÁ ELEKTRÁRNA V ZWENTENDORFU: PŘÍBĚH SÍLY VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ V DEMOKRATICKÉ ZEMI (4. ČÁST) - Zprávy (W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzLzNmOTNkMzRiYjE2OTE4NTQ1MV81NDk2NTQ5MDY0X2M3MGYzZTcwYTVfby5qcGciXSxbInAiLCJ0aHVtYiIsIjEyMDB4PiJdLFsicCIsImNvbnZlcnQiLCItcXVhbGl0eSA4MSAtYXV0by1vcmllbnQiXV0) 1
Konstrukční prvky jaderné elektrárny Zwentendorf (Zdroj: atlasobscura.com)

MUDR. ALFRED TISSERAND, 1913 – 1989

Od té doby co hornorakouský zemský hejtman Heinrich Gleissner už povolil jednomu provozovateli malých vodních elektráren odběr vody, respektive vypouštění, a tím zničení soutěskové a průrvové trasy řeky Waldaist v Mühlviertelu, my byly Svaz na ochranu přírody a jeho předseda v Horním Rakousku, linecký lékař Dr. Alfred Tisserand, pojmem. Když kdysi slyšel jednu z mých přednášek o tvorbě krajiny, přizval mne, který se intenzivně zabýval městskou ekologií a architekturou, vřele ke spolupráci ve spolku. Netrvalo dlouho a plány na druhou rakouskou atomovou elektrárnu u ústí řeky Enže nám přinesly zase jiné téma.

Dr. Tisserand byl bezesporu nestorem protiatomového hnutí v Horním Rakousku, a tak s ním byl spojen také v mnoha směrech spojen příběh Zwentendorfu. Ordinoval jako praktický lékař v Linci v Mozartově ulici 19, v domě, kde už bydleli jeho rodiče. K jeho postojům aktivisty ho předurčily jeho postoje lékaře: ve své práci si udělal čas na každého pacienta, vyslechl ho a snažil se mu porozumět, takže se každý mohl jako člověk cítit důležitý a nikdo si nemohl myslet, že byl rychle a s úsporou času vyřízen jako pouhý případ. Poučoval každého pacienta o jeho chorobě a terapii, vždy podle vzdělání a schopnosti chápání. Jeho základní lékařský postoj byl, že neplatí jen to, že je potřeba nemocný, poškozený život jak jen možno znova uzdravit, nýbrž ještě mnohem více, zachovat život zdravý, že tedy prevence je důležitější než terapie. Zabýval se tím, jak na vznik a průběh nemocí působí klima a poměry bydlení. Proto se stal městským hygienikem, od něhož se zájemci o problematiku učili. Promýšlel, jaké následky budou mít nová výstavba města a průmysl na zdraví obyvatelstva. Podle jeho názoru byly krása města a udržení jeho historické podstaty důležité pro duševní zdraví jeho obyvatel. Své názory a poznatky uplatňoval na veřejnosti, na úřadech a u osob všech postavení. Jako lékař myslel obsáhle biologicky. Úcta k životu nebyla pro něj žádnou módní frází. Miloval také krásu přírody, byl amatérským malířem krajiny, ve stáří se ale tomuto umění už nevěnoval a sílu čerpal z péče o zahradu. Uctíval díla přírody a chtěl ji pokud možno uchránit před zničením.

Když byl oznámen projekt atomové elektrárny v Svatém Pantaleonu, vystoupil Tisserand bez ohledu na ztráty a osobní reputaci proti. Jiní se v 61 letech uchylují k odpočinku, on se vyzbrojoval pro diskuse.

Jeho neústupnost měla díky svým na publikum působícím akcím v Linci již určitou pověst, zvlášť u politiků ve městě a na vesnici, kteří ve stylu všeznalců holdovali nezřízené ideologii růstu.

Tisserand oslovoval ohledně atomové elektrárny, nejen všechny své pacienty, ale také lidi na ulici, sbíral podpisy a shromažďoval kolem sebe stejně smýšlející. Studoval literaturu o štěpení jádra a občanském odporu. Bylo mu lhostejné, že se na něj jeho etablovaní kolegové dívali svrchu a že mu stavovské gremium lékařů teprve nápadně pozdě propůjčilo profesní titul “zdravotního rady”, který mu náležel. Zatím se jeho čekárna se plnila a pacienti se z návštěv u něj vraceli až po půlnoci.

Celý článek najdete zde.

Předchozí díly série najdete zde, zde a zde.

Zdroj: kulturni-noviny.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..