Od severu k jihu může už za dvě desítky let vést přes EU pás zemí, které budou vyrábět méně elektřiny, než samy spotřebují. Nebezpečí se týká 20 států, včetně Česka.

jaderná energie - iUHLI.cz: Elektřina bude chybět napříč Evropou - Zprávy (zarovka zhasnuta foto pixabay com compressed) 1
Ilustrační obrázek (Zdroj: pixabay.com)

Zhruba polovina evropských zemí, ve kterých žije přes 196 milionů obyvatel, očekává, že v roce 2040 bude muset dovážet elektřinu. Vyplývá to ze scénářů, se kterými pracuje Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E), jež zahrnuje 42 provozovatelů sítí z 35 zemí, včetně Turecka. Mezi 20 států s nedostatkem výrobních kapacit bude patřit také Česká republika. Česká přenosová soustava (ČEPS), která za ČR podklady dodává, v nich nepočítá s provozem původních jaderných bloků v Dukovanech. Nezahrnuje do svých scénářů ovšem ani plánovanou dostavbu Dukovan, která zatím není ani na papíře.

„Při dlouhodobém prognózování vývoje obnovitelných zdrojů v ČR vychází společnost ČEPS z platných strategických dokumentů, tedy Státní energetické koncepce a  návrhu Národního energeticko-klimatického plánu, které stanovují podíl na spotřebě elektřiny v souladu s evropskými závaznými cíli až do roku 2030,“ vysvětluje mluvčí společnosti Hana Klímová.

Země se záporným saldem výroby elektřiny rozdělí od severu k jihu Evropu. Pás „nedostatečného výkonu“ začne ve Finsku, pokračovat bude přes Estonsko a Litvu do Polska. Patřit do něj bude Česko i Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Itálie a na Balkáně Chorvatsko, Srbsko, Kosovo, Černá Hora, Albánie, Severní Makedonie a Bulharsko. Nedostatek výrobní kapacity se kromě těchto zemí bude týkat ještě Portugalska, Belgie a Severního Irska.

Naopak největší exportní možnosti bude mít pětice států ze západu kontinentu. Na severu to bude Norsko a Švédsko, potom Velká Británie (bez Severního Irska) a Francie a Španělsko. Jednoznačně největší přebytek 99 terawatthodin může mít Francie. Ta má z evropských zemí také největší podíl jaderné energie.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: iuhli.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Co Nemecko prosím?
    Děkuji.
    Radim Chvála

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..