Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Euro: V Německu musí skončit i výzkumný reaktor. Prý nejsou peníze

Kvůli nedostatku financí bude odpojen výzkumný reaktor v Berlíně. Helmholtzovo centrum ve Wannsee se zaměří na jiné výzkumné činnosti. Náklady na modernizaci reaktoru z roku 1973 o instalovaném výkonu 10 MW by byly příliš vysoké. Nicméně jeho likvidace přijde na 240 milionů eur (6,1 miliardy korun), náklady zaplatí německý stát.

Berlínský výzkumný reaktor, ilustrační foto (Zdroj: Jörg Carstensen)

Ve středu 11. prosince ve dvě hodiny po poledni skončí v Berlíně jaderná éra. Výzkumný reaktor ve Wannsee bude odpojen. Výzkumníci z Helmholtzově s jeho pomocí zkoumali především tok neutronů a jejich využití v mnoha oborech (od medicíny po archeologii), ale také procesy v jaderném palivu. Rozebírání zařízení bude trvat přes deset let. Náklady se mají vyšplhat na 240 milionů eur (6,1 miliardy korun). Většinu zaplatí spolková vláda.

Jedním z argumentů pro ukončení provozu reaktoru z roku 1973 je nedostatek financí na jeho modernizaci.

„Reaktor měl výkon pouze 10 megawattů a nepoužívá se pro výrobu elektřiny,“ uvedl šéf projektu berlínského výzkumného reaktoru Stephan Welzel. Centrum zkoumá využití různých materiálů v energetice, nyní se zaměří na jiné technologie, u kterých není potřeba využívat štěpný materiál. O ukončení provozu bylo rozhodnuto vedením výzkumného centra už v roce 2013.

Větší vědecký potenciál do budoucna má mít zařízení BESSY II, jež produkuje rentgenové záření.

Kritici výzkumného reaktoru argumentovali častými závadami. V roce 2011 upozorňovali na praskliny v chladícím systému. Provozovatel i v současnosti zdůrazňuje, že nešlo o závažnější problémy, jež by ohrožovaly bezpečnost lidí žijících v okolí. Oprava chladícího systému proběhla v roce 2014.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: euro.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..