Společnost NUVIA úspěšně dokončila projekt dodávky Integrovaného automatizovaného systému radiačního monitoringu životního prostředí na území Ukrajiny. Realizace projektu financovaného Evropskou komisí trvala přes 2 roky, během nichž NUVIA vybavila zařízením vlastní výroby 5 samostatných pracovišť státní korporace Radon, která se v zemí stará o radioaktivní odpady. Dnes o tom informoval Martin Pazúr, předseda představenstva společnosti NUVIA.

jaderná energie - Česká společnost NUVIA přispívá ke zvýšení radiační bezpečnosti na Ukrajině a v celé Evropě - Zprávy (prezentace projektu na pracovišti korporace RADON) 1
Prezentace projektu na pracovišti korporace RADON (Zdroj: Tisková zpráva)

Prezentace projektu pro odborníky a novináře proběhla na pracovišti ukrajinské státní korporace Radon ve Lvovu za účasti oficiálních představitelů Evropské komise, Státní agentury Ukrajiny pro správu zóny vyloučení a specialistů NUVIA a.s.

Radon je státní podnik zodpovědný za shromažďování, přepravu, úpravu a dočasné skladování nízkoaktivních radioaktivních odpadů, které nesouvisejí s výrobou elektřiny, na Ukrajině. Za tímto účelem společnost zbudovala speciální závody v Kyjevě, Charkově, Dněpru, Lvově, Doněcku a Oděse. Kvůli konfliktu na východní Ukrajině byl projekt EU realizován pouze pro pět z nich, s výjimkou Doněcka. Závody mají povrchová skladovací zařízení pro dočasné uložení pevných odpadů, nevyužitých zdrojů ionizujícího záření a nádrží s kapalným odpadem. Tyto závody jsou umístěny v blízkosti velkých hustě obydlených měst, což dává otázce bezpečnosti obyvatelstva vysokou prioritu. Zařízení byla uvedená do provozu v letech 1960-1962, tudíž je jejich vybavení poněkud zastaralé. Ukrajina má v úmyslu postupně přemístit zmiňované odpady na místa s větší bezpečností a modernějšími technologiemi, například do tak zvané „zóny vyloučení“ v lokalitě Černobylské elektrárny. Dokud však nebude možné tento složitý a nákladný projekt dokončit, podnikají se kroky k modernizaci stávajících lokalit. Zařízení NUVIA zde bude využito k monitorování a kontrole radiační situace v okolí.

jaderná energie - Česká společnost NUVIA přispívá ke zvýšení radiační bezpečnosti na Ukrajině a v celé Evropě - Zprávy (expedice zařízení na Ukrajinu) 2
Expedice zařízení na Ukrajinu (Zdroj: Tisková zpráva)

Financování projektu

Projekt byl financován Evropskou komisí v rámci programu zvyšování jaderné bezpečnosti ve světě. Jeho celkový objem představuje 2,6 milionů eur. Projekt „Integrovaný automatizovaný systém radiačního monitoringu na specializovaných pracovištích ukrajinské státní korporace RADON“ je jedním z 19 probíhajících v současné době projektů zaměřených na jadernou bezpečnost financovaných Evropskou komisí.

Česká společnost NUVIA získala zakázku v mezinárodním tendru.

„Pro Ukrajinu stejně jako pro EU je zásadní, aby byly mimořádné situace na ukrajinském území rychle detekovány a řešeny a aby úložiště radioaktivních odpadů v celé zemi bylo možno dobře kontrolovat a udržovat. Chtěl bych zdůraznit, že je důležité vybavit Ukrajinu nejmodernějším zařízením pro monitoring, detekci a reakci na mimořádné situace,“ poznamenal Dr. Hans van Vliet, manažer tohoto projektu v Evropské komisi.

jaderná energie - Česká společnost NUVIA přispívá ke zvýšení radiační bezpečnosti na Ukrajině a v celé Evropě - Zprávy (závěrečný meeting se zástupci Evropské komise) 3
Závěrečný meeting se zástupci Evropské komise (Zdroj: Tisková zpráva)

NUVIA na Ukrajině

Společnost NUVIA není na Ukrajině nováčkem. V posledních 10 letech zde realizovala na 2 desítky projektů v oblasti jaderné energetiky, zpracování radioaktivních odpadů a měření záření. Na každé ukrajinské jaderné elektrárně je používáno zařízení NUVIA na měření radioaktivních odpadů, radiační ochranu či monitoring radiační situace. V loňském roce dokončila společnost zpracování metodik pro charakterizaci radioaktivních odpadů pocházejících ze všech ukrajinských jaderných elektráren. V současné době pracuje na realizaci významných projektů v oblasti modernizace klíčových bezpečnostních systémů jaderných elektráren na Ukrajině v celkovém objemu 1,7 miliardy korun financovaných z fondu Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Česká společnost NUVIA je součástí nadnárodního koncernu VINCI, který postavil nový sarkofág nad 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny zabraňující úniku radioaktivních látek do okolí.

O společnosti NUVIA

NUVIA a.s. působí na českém a zahraničním trhu od roku 1995. Je špičkovou inženýringovou společností v oblasti dodávek a služeb především pro jadernou energetiku a průmysl. Její aktivity se soustřeďují na radiační monitoring, nakládání s radioaktivními odpady, vyřazování elektráren z provozu, ale i na výstavbu nových jaderných bloků. Je uznávaným dodavatelem velkých technologických celků, spolupracuje na řadě mezinárodních projektů ve výzkumných infrastrukturách ve světě (ITER, JHR, CERN, ELI, ESS).

NUVIA zaměstnává 300 lidí, má pobočky v JE Dukovany a Temelín, v Praze, Brně, Kralupech nad Vltavou a dceřiné společnosti v Praze a na Slovensku.

Od listopadu 2012 je NUVIA součástí nadnárodního koncernu VINCI, který působí ve stovce zemí, zaměstnává na 200 000 lidí a přináší nejmodernější řešení v oblasti stavebního inženýringu, prodloužení životnosti, vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady.

K významným zákazníkům NUVIA v České republice patří obě jaderné elektrárny, výzkumné ústavy akademie věd ČR, vysoké školy, armáda České republiky, jednotky integrovaného záchranného systému nebo řada podniků automobilového průmyslu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..