Společnosti SCHK (Sibirskij chimičeskij kombinat, součást palivové společnosti Rosatomu TVEL) a Koncern Titan-2 podepsaly 5. prosince 2019 smlouvu o výstavbě energetického bloku s rychlým reaktorem BREST-300, který je chlazen olovem.

jaderná energie - Byla podepsána smlouva o výstavbě reaktoru BREST-300 v rámci projektu Proryv - Zprávy (Vizualizace energetického komplexu s reaktorem BREST 300) 1
Vizualizace energetického komplexu s reaktorem BREST-300 (Zdroj: Tisková zpráva)

Hodnota smlouvy představuje 26,3 miliard rublů (v přepočtu zhruba 9 miliard korun). Dodavatel provede práce na výstavbě reaktorové budovy, strojovny a objektů infrastruktury. Práce by měly být dokončeny před koncem roku 2026.

Smlouvu podepsali náměstek generálního ředitele SCHK Alexandr Gusev a ředitel pro ruské jaderné projekty Koncernu Titan-2 Vladimir Minajev.

Energetický blok o výkonu 300 MWe s inovativním rychlým reaktorem bude hlavním objektem demonstračního energetického komplexu ODEK, který vzniká v areálu SCHK ve městě Seversk v Tomské oblasti Ruské federace. Realizace projektu je součástí projektu Proryv (česky Průlom). Kromě samotného energetického bloku s reaktorem BREST-300 vzniknou i linky na výrobu směsného nitridového paliva (obsahuje uran a plutonium ve formě nitridů, v běžných reaktorech je pouze uran ve formě oxidu uraničitého) a na přepracování použitého paliva. Tím se uzavře palivový cyklus tohoto bloku.

„Podepsání smlouvy na výstavbu bloku s reaktorem BREST-300 je hlavním a dlouho očekávaným rozhodnutím letošního roku v oblasti projektu Proryv. Po lince na výrobu paliva přecházíme k výstavbě klíčového objektu demonstračního energetického komplexu, který se stane předobrazem jaderné energetiky budoucnosti. Výstavba a provoz energetického komplexu vytvoří v Seversku přes 800 pracovních míst,“ uvádí viceprezident společnosti TVEL pro rozvoj technologie uzavřeného palivového cyklu Vitalij Chadějev.

Projektová dokumentace reaktoru BREST-300 byla schválena ruskou státní komisí Glavgosexpertiza v prosinci 2018.

Projekt Proryv má za cíl vytvořit novou technologickou platformu v oblasti jaderné energetiky, která uzavře palivový cyklus a bude řešit otázky použitého jaderného paliva a radioaktivních odpadů. Nový konkurenceschopný produkt má ruským jaderným technologiím zajistit přední pozici ve světové jaderné energetice. Jednou ze součástí projektu je výstavba demonstračního energetického komplexu s reaktorem BREST-300 s uzavřeným palivovým cyklem a linkou na výrobu směsného nitridového paliva.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..