Zásilka vzorků oxidu plutonia je na cestě z Velké Británie do přepracovacího závodu Melox, společnosti Orano na severu Francie. Vzorky budou použity pro stanovení, zda může být plutonium použito pro produkci MOX paliva.

jaderná energie - Britské vzorky plutonia byly odeslány do Francie - Zprávy (Departure of of UK PuO2 from port of Cherbourg 26 November 2019 Orano) 1
Zásilka vzorků na cestě po silnici z Cherbourg (Zdroj: Orano)

Vzorky ze zásob britského zařízení Sellafield dorazily 26. listopadu do přístavu Cherbourg na severu Francie. Odtud jsou transportovány po silnici do zařízení Melox. Zásilka je převážena pod správou a dohodou mezi autoritou pro vyřazování jaderných zařízení Velké Británie (NDA) a společností Orano. Podle dohody má NDA provést technickou expertízu v oblasti recyklace zásob plutonia ze zařízení Sellafield.

Společnost Orano poznamenala, že vzorky, skládající se z několika stovek gramů oxidu plutonia, jsou uskladněny ve speciálním obalovém souboru, který má zajistit těsnost a bezpečnost transportu tohoto materiálu. Obalové soubory byly předem schváleny jak britským, tak také francouzským jaderným dozorem.

Vzorky budou podrobeny analýze na testovací lince v laboratořích Melox. Díky tomu bude ověřena proveditelnost přeměny britského plutonia v palivové pelety typu MOX. „Plutonium pak může být recyklováno prostřednictvím průmyslového procesu a použito k výrobě paliva pro dodávky elektřiny do evropského trhu,“ informovala společnost Orano.

Přibližně 5 % paliva MOX tvoří plutonium vytvořené přepracováním již použitého jaderného paliva. Přepracování paliva v tomto směru zvyšuje energetickou produkci o přibližně 12 %. Pokud je přepracován také nerozštěpený uran, lze zvýšit produkci o přibližně 22 %. Tento proces také umožňuje separaci vysoce radioaktivních štěpných produktů. Díky tomu se množství vysoce nebezpečného odpadu redukuje o více jak 60 %.

Provoz přepracovacího zařízení Thorp v Sellafieldu skončil v listopadu 2018. ten byl v provozu po dobu 24 let. Zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 1994 a jeho pořizovací náklady byly přibližně 2,3 miliardy dolarů (53,3 miliardy Kč). Během svého provozu zařízení přepracovalo 9331 tun použitého jaderného paliva od 30 zákazníků z 9 zemí po celém světě. Jednalo se o jedno z pouze 2 komerčních přepracovacích závodů na světě. Druhým závodem je přepracovací závod La Hague na severu Francie, provozovaný společností Orano.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..