Úterý, 24 listopadu
Shadow

Britské vzorky plutonia byly odeslány do Francie

Zásilka vzorků oxidu plutonia je na cestě z Velké Británie do přepracovacího závodu Melox, společnosti Orano na severu Francie. Vzorky budou použity pro stanovení, zda může být plutonium použito pro produkci MOX paliva.

Zásilka vzorků na cestě po silnici z Cherbourg (Zdroj: Orano)

Vzorky ze zásob britského zařízení Sellafield dorazily 26. listopadu do přístavu Cherbourg na severu Francie. Odtud jsou transportovány po silnici do zařízení Melox. Zásilka je převážena pod správou a dohodou mezi autoritou pro vyřazování jaderných zařízení Velké Británie (NDA) a společností Orano. Podle dohody má NDA provést technickou expertízu v oblasti recyklace zásob plutonia ze zařízení Sellafield.

Společnost Orano poznamenala, že vzorky, skládající se z několika stovek gramů oxidu plutonia, jsou uskladněny ve speciálním obalovém souboru, který má zajistit těsnost a bezpečnost transportu tohoto materiálu. Obalové soubory byly předem schváleny jak britským, tak také francouzským jaderným dozorem.

Vzorky budou podrobeny analýze na testovací lince v laboratořích Melox. Díky tomu bude ověřena proveditelnost přeměny britského plutonia v palivové pelety typu MOX. „Plutonium pak může být recyklováno prostřednictvím průmyslového procesu a použito k výrobě paliva pro dodávky elektřiny do evropského trhu,“ informovala společnost Orano.

Přibližně 5 % paliva MOX tvoří plutonium vytvořené přepracováním již použitého jaderného paliva. Přepracování paliva v tomto směru zvyšuje energetickou produkci o přibližně 12 %. Pokud je přepracován také nerozštěpený uran, lze zvýšit produkci o přibližně 22 %. Tento proces také umožňuje separaci vysoce radioaktivních štěpných produktů. Díky tomu se množství vysoce nebezpečného odpadu redukuje o více jak 60 %.

Provoz přepracovacího zařízení Thorp v Sellafieldu skončil v listopadu 2018. ten byl v provozu po dobu 24 let. Zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 1994 a jeho pořizovací náklady byly přibližně 2,3 miliardy dolarů (53,3 miliardy Kč). Během svého provozu zařízení přepracovalo 9331 tun použitého jaderného paliva od 30 zákazníků z 9 zemí po celém světě. Jednalo se o jedno z pouze 2 komerčních přepracovacích závodů na světě. Druhým závodem je přepracovací závod La Hague na severu Francie, provozovaný společností Orano.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..