Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Výrobce jaderného paliva TVEL podepsal smlouvu o dodávkách pro nové bloky JE Sü-ta-pao

TVEL, a.s. (palivová divize ruské Státní korporace pro atomovou energii Rosatom), uzavřela smlouvu na dodávky jaderného paliva pro jaderné bloky 3 a 4 čínské JE Sü-ta-pao (angl. Xudabao), které jsou právě ve výstavbě, s čínskými klienty, zastoupenými společnostmi CNEIC, CNLNPC a CNSP (všechny jsou součástí Čínské národní jaderné korporace CNNC).

Výroba paliva ve společnosti TVEL. (Zdroj: NCCP.ru)

Smlouva zahrnuje dodávky palivových článků pro první naložení do reaktorů a několik dalších. Jednání o smlouvě koordinovala společnost Rusatom Overseas, a.s., která je zodpovědná za mezinárodní aktvity Rosatomu a nabízí jeho projekty mimo Rusko.

Dva nové bloky na základě ruské technologie VVER-1200 generace III+ budou vybudovány na JE Sü-ta-pao v severovýchodní části ČLR — provincii Liao-ning, okres Chu-lu-tao (angl. Huludao). Již dříve, v červenci 2019, TVEL, a.s., podepsala s čínskými partnery smlouvu na dodávky paliva pro bloky 7 a 8 na JE Tchien-wan (angl. Tianwan), které mají stejný design. 

„Strategické partnerství mezi Rosatomem a Čínskou národní jadernou korporací CNNC začalo již před mnoha lety a neustále jej rozvíjíme a rozšiřujeme, včetně oblasti jaderného palivového cyklu. Jsou to nejen dodávky paliva pro reaktory typu VVER, nýbrž také výrobní kooperace včetně budování kapacit pro fabrikaci jaderného paliva ruského typu přímo v ČLR. TVEL, a.s., například zajišťuje technickou, vědeckou a servisní podporu pro stavbu technologické linky na výrobu paliva pro VVER na kombinátu I-pin (angl. Ibin), zavádění prodloužených palivových cyklů na čínských blocích typu VVER, a podílí se na projektech vývoje paliva pro čínské reaktory na rychlých neutronech. Tyto aktivity běží v rámci mezivládních dohod a protokolů a budují základ pro potenciální dlouhodobou spolupráci v jaderné oblasti na desítky let dopředu,“ poznamenává prezidentka TVEL, a.s., Natálie Nikipelová.

„S našimi čínskými partnery jsme již udělali obrovský kus práce na přípravě balíčku smluv, týkajících se stavby JE Xudabao, JE Tianwan a demonstračního čínského reaktoru na rychlých neutronech CFR-600. Aktuálně jsme již začali s praktickou realizací těchto smluv a teď jednáme s čínskými partnery o zahájení nových společných projektů,“ prohlásil prezident Rusatom Overseas, a.s., Jevgenij Pakermanov.

Smlouva na dodávky paliva pro nové bloky JE Sü-ta-pao je součástí rozsáhlého komplexního programu spolupráce mezi ČLR a Ruskou federací. Jmenovitě v současnosti jde o stavbu čtyř jaderných bloků generace III+ na JE Tchien-wan a JE Sü-ta-pao (nejmodernější typ, co Rosatom nabízí), a rovněž projekt stavby demonstračního čínského reaktoru na rychlých neutronech CFR-600. Balíček mezivládních dohod ohledně těchto projektů byl podepsán 8. června 2018 během setkání prezidenta RF Vladimíra Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..