Nádoba lapače roztavené aktivní zóny byla 25. listopadu 2019 namontována do prostoru pod budoucí šachtou reaktoru 2. bloku jaderné elektrárny Kurská II s reaktory VVER-TOI. Tuto elektrárnu generace III+ staví v Rusku ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - V Kurské JE-II byl namontován druhý lapač taveniny, práce proběhly v předstihu - Nové bloky ve světě (Přesouvání lapače taveniny prvního bloku JE Kurská II v loňském roce 2048) 1
Přesouvání lapače taveniny prvního bloku JE Kurská II v loňském roce. (Zdroj: Rosatom)

„Lapač taveniny je unikátním výsledkem vývoje ruských jaderných inženýrů a jedním z nejdůležitějších bezpečnostních systémů jaderné elektrárny. Slouží k řízení nadprojektových havárií. Lapač pro naši elektrárnu je komponentou nové generace. Byl totiž upraven pro konkrétní podmínky lokality a bezpečnostní požadavky, má vyšší seizmickou, hydrodynamickou a rázovou odolnost. Dále je lépe chráněn před zatopením vodou a byla zjednodušena jeho montáž,“ vysvětluje hlavní inženýr výstavby elektrárny Kurská II Igor Kuzmenko.

„Lapač taveniny se nám podařilo namontovat v předstihu oproti termínům stanoveným harmonogramem,“ doplňuje náměstek ředitele inženýringové společnosti IK ASE (součást Rosatomu) Alexej Smirnov.

Nádoba lapače váží 163 tun. Těžkotonážní jeřáb, který stojí mezi jadernými ostrovy obou bloků, zvedl nádobu do výšky osmi metrů a přesunul ji na místo. Kromě nádoby tvoří lapač taveniny kazety se speciálním nekovovým materiálem, plošina pro obsluhu, nosná konzole a spodní deska.

Před montáží nádoby proběhlo sestavení konstrukce z betonářské oceli pro první část šachty reaktoru. Tato 95tunová konstrukce je svým způsobem unikátní, protože byla dopředu obložena bedněním na rozdíl od jaderných elektráren Novovoroněžská II a Leningradská II, což umožnilo zkrátit celkovou dobu montážních prací.

Výstavby elektrárny Kurská II se budou účastnit i české firmy. Podle smlouvy z roku 2017 dodá firma SIGMA DIZ z Lutína pro tento projekt čtyři hlavní čerpadla pro chlazení kondenzátorů a osm čerpadel technické vody důležité pro chlazení důležitých spotřebičů sekundárního okruhu. Dodávka v celkové hodnotě 8 milionů eur (v přepočtu zhruba 210 milionů korun) bude realizována koncem roku 2019 pro 1. blok a koncem roku 2020 pro 2. blok.

České firmy mají zkušenosti i s reaktory VVER-1200, které používají velké množství komponent stejných jako VVER-TOI. Například pro již zmiňovanou elektrárnu Novovoroněžská II dodaly zboží v přepočtu za více jak 1,4 miliardy korun.

První dva bloky jaderné elektrárny Kurská II jsou pilotním projektem technologie VVER-TOI generace III+. Jde o nový projekt vytvořený projektanty Rosatomu vycházející z technických řešení bloků typu VVER-1200. Ve srovnání se svými předchůdci mají reaktory VVER-TOI lepší technické a ekonomické vlastnosti. Oproti reaktorům VVER-1000 byl výkon zvýšen o 25 % (na 1255 MWe) a projektová doba provozu prodloužena na dvojnásobek (na 60 let). Oproti dalším projektům generace III+ mají reaktory VVER-TOI přinést výrazné snížení nákladů na výstavbu a její délky a také provozních nákladů. Nové bloky elektrárny Kurská II splňují nejnovější požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti bezpečnosti.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..