Středa, 5 srpna
Shadow

Spolupráce Bulharska a USA při vývoji jaderné energetiky

Spojené státy plánují poslat technický tým do Bulharska, aby prozkoumal možnosti budoucí spolupráce v různých oblastech energetiky. Do těch se samozřejmě řadí také jaderná energetika, dodal prezident Donald Trump při společném prohlášení s premiérem Bulharska, Boyko Borissovem. Dva vůdci také vyjádřili podporu při licencování a využívání amerického jaderného paliva v bulharské jaderné elektrárně Kozloduj.

Borissov a Trump v bílém domě (Zdroj: WNN)

Po jejich setkání v bílém domě stanovili řadu opatření určených k posílení strategického partnerství mezi oběma zeměmi.

Spojené státy a Bulharsko se shodli na tom, že energetické zabezpečení je zároveň také zabezpečením celého národu. Zdůrazňujeme naše společné chápání, že diverzifikace zdrojů energie je zárukou energetického zabezpečení, nezávislosti a konkurenceschopnosti pro naši ekonomiku, dodali.

Obě země budou spolupracovat na zvyšování dodávek plynu do Bulharska „z několika diverzních a spolehlivých zdrojů“ a diverzifikaci jaderné energetiky v zemi. Budou vyvíjet pouze projekty energetických zdrojů, které „mají jasnou ekonomickou základnu, nebo komerční potřebu“.

Obě země také plánují spolupráci na „zajištění Bulharských energetických zdrojů díky podpoře licencování a používání amerického jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Kozloduj“.

Bulharsko v Kozloduji provozuje dva jaderné reaktory VVER (východní koncepce). Tyto bloky vyrábějí přibližně jednu třetinu elektřiny v zemi. Vláda navíc na začátku tohoto roku schválila strategické investice v rámci výstavby jaderné elektrárny Belene na severu Bulharska. Zde by měly být postaveny dva bloky, každý s výkonem 1000 MW elektrických. Opět by se mělo jednat o reaktory VVER s označením VVER-1000/V-466.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..