Španělská společnost Enresa začala práce na rozebírání kupole budovy kontejnmentu jaderné elektrárny José Cabrera. Společnost Enresa se zabývá nejen decommissioningem elektráren, ale také ukládáním radioaktivního odpadu. Jaderná elektrárna José Cabrera, jinak známá také jako Zorita, je první jadernou elektrárnou, která vstoupila do procesu decommissioningu ve Španělsku.

jaderná energie - Rozebírání kontejnmentu reaktoru Zorita začalo - Zprávy (Zorita NPP containment dome removal Enresa) 1
Odstranění první sekce kupole kontejnmentu jaderné elektrárny Zorita (Zdroj: Enresa)

Společnost Enresa na konci října oznámila rozebrání první části kupole kontejnmentu. Vrchlík o průměru 8 metrů, tloušťce 16 mm a vážící 5,2 tuny byl odmontován z elektrárny. Dva velké jeřáby byly použity k této činnosti a společnými silami opatrně přemístili vrchlík až na zem.

Společnost sdělila, že rozebírání elektrárny – španělské první jaderné elektrárny – nyní učinilo pokrok a úroveň dokončení prací se přiblížila 89 %.

Jednookruhový tlakovodní reaktor v elektrárně José Cabrera, umístěné v oblasti Guadalajara, byl provozovaný od roku 1968 až do roku 2006, kdy byl na žádost ministerstva odstaven. Ačkoliv z dnešního pohledu malý jaderný reaktor (výkon pouze 142 MW elektrických), byl schopen dodávat až 75 % energetické spotřeby oblasti.

Předběžné činnosti spojené s rozebíráním elektrárny byly zajištěny mezi léty 2006 a 2009 provozovatelem elektrárny, společností Union Fenosa. Ty se skládaly zejména ze správy použitého jaderného paliva, a stanovení stavu radioaktivního odpadu.

Po dokončení předběžných aktivit a získání potřebných souhlasů, byla elektrárna 11. února 2010 převedena ze společnosti Union Fenosa na společnost Enresa, která provede decommissioning zařízení.

V roce 2010 společnost Westinghouse, která původně dodávala reaktorový systém, vyhrála zakázku od společnosti Enresa na rozebírání vnitřních komponent reaktoru. Tyto činnosti byly následovány zakázkou z roku 2013 v rámci které byla rozřezána reaktorová nádoba.

Rozřezávání vnitřních komponent reaktorové nádoby a následné rozřezávání samotné reaktorové nádoby bylo prováděno pod vodou. Společnost Enresa informovala, že se jednalo o jednu z nejdůležitějších a nejsložitějších činností, které byly v průběhu decommissioningu prováděny.

Očekává se, že z rozebírání celé jaderné elektrárny vznikne přibližně 104 000 tun materiálu. Přibližně 4 % tohoto materiálu bude klasifikováno jako radioaktivní odpad. Konvenční odpad je vyvážen z lokality do uzpůsobených lokalit, kde je v přepracovacích závodech zpracováván. Podobně i nízkoaktivní a středněaktivní odpad je periodicky odvážen do úložiště El Cabril.

Společnost Enresa sdělila, že udržuje dohody o spolupráci s organizacemi z několika dalších zemí, například Jižní Korey, Švýcarska, Francie, Švédska. Tyto státy pomáhají společnosti Enresa a také Španělsku s rozebíráním jaderných zařízení.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..