Čtyři obří palivové nádrže z dílny třebíčské společnosti MICo Group v listopadu dorazily do jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii. Utajovaný nadměrný náklad opustil Českou republiku ve druhé polovině září a po více než šesti týdnech dorazil na místo určení. Nádrže budou sloužit jako zásobník na palivo k záložním diesel agregátům a budou tak jednou z nejdůležitějších částí celého bezpečnostního systému jaderné elektrárny.

jaderná energie - Palivové nádrže z České republiky ochrání jadernou elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii - Zprávy (MICo 1lr) 1
Transport palivových nádrží (Zdroj: Tisková zpráva)

Rozměr každé z nádrží je 10 m x 6,5 m x 6 m. Jejich prázdná hmotnost přesahuje 65 tun a objem je těžko uvěřitelných 220m3. Pro představu se jedná o velikost srovnatelnou s objemem téměř 18 zahradních bazénů o průměru 4m a hloubce 1m.

„Doposud jsme v našich závodech v Kramolíně a Hrotovicích vyrobili obrovské tepelné výměníky, kondenzátory, tlakové nádoby a další díly pro elektrárny ve Francii, Turecku, Velké Británii, Nizozemí, Irsku, Švýcarsku, Rusku, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu. Žádný z výrobků ale nebyl tak velký a objemný, jako tyto bezpečnostní nádrže. Jejich výroba trvala déle než osmnáct měsíců a na každé z nich byly odvedeny desítky tisíc hodin práce našich lidí,“ říká majitel MICo Group, Jiří Denner. 

Transport samotných nádrží se připravoval déle než 6 měsíců a byl logisticky extrémně náročný. Z bezpečnostních důvodů byl rozdělen na dvě etapy a byla nutná součinnost policie, silničářů a energetiků. Pozemní převoz zajišťovaly čtyři tahače s délkou přes 35metrů a každá ze souprav vážila až 120 tun. Do přístavu v Bratislavě přijel celý konvoj po týdnu a dalších 5 týdnů trvala cesta do přístavu u jaderné elektrárny Hinkley Point.

Výrobky, které u nás klienti objednávají, jsou originály, žádná sériová výroba. Navíc musí splňovat nejpřísnější kritéria, protože i ta nejmenší nedokonalost může mít dalekosáhlé důsledky. Při výrobě těchto nádrží byly podmínky ještě přísnější a zástupci klienta proto byli v naší fabrice prakticky po celou dobu výroby a kontrolovali si každý detail technologického postupu. Chápu to a není se čemu divit. V případě krizové situace je využití diesel agregátů pro zajištění bezpečnostních systémů elektrárny Hinkley Point klíčové, všechno musí fungovat na 100% a prostor na chybu není vůbec žádný. Ale vyrobit 65 tun velkou nádrž s přesností na mikrometry je velká frajeřina a celý tým MICo si zaslouží velký respekt,“ Dodává Denner na závěr.

jaderná energie - Palivové nádrže z České republiky ochrání jadernou elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii - Zprávy (MICo 2lr) 2
Transport palivových nádrží (Zdroj: Tisková zpráva)

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..