Spotřeba klimatizačních systémů v domácnostech a kancelářích se do roku 2050 ztrojnásobí. Podle nejnovější analýzy mezinárodní poradenské společnosti Enerdata roste v posledních letech spotřeba klimatizací o 6 až 12 procent za rok. Podle některých scénářů tak budou klimatizační systémy v roce 2050 největší celosvětovou příčinou růstu spotřeby elektřiny.

jaderná energie - Klimatizace - nový strašák globální energetiky - Životní prostředí (Aire acondicionado en los edificios 1) 1
Klimatizace se nedílnou součástí podílí na spotřebě elektrické energie (Zdroj: nanduti.com.py)

„Rostoucí poptávka po elektřině pro klimatizační jednotky je jedním z nejkritičtějších slepých míst v dnešní energetické debatě,“ varoval výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol. Klimatizační zařízení a elektrické ventilátory dnes spotřebovávají 10 procent světové elektřiny. Tento podíl ale strmě roste. Vliv na to nepochybně má globální oteplování. Například zvýšení letošní červencové průměrné teploty o 1 stupeň znamenalo vyšší světovou spotřebu elektřiny pro klimatizace asi o 15 procent. Z analýz ale vyplývá, že počet klimatizačních jednotek v domácnostech souvisí nejen s teplotami, ale ještě víc s HDP na jednoho obyvatele. 

V zemích, jako jsou Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty, odebírají klimatizace až 60 procent veškeré elektrické energie. Spotřebu mezi 10 a 20 procenty mají Egypt, Mexiko, Malajsie, Indie a USA, poté následují Brazílie, Thajsko, Čína a Jižní Korea. Pozice USA je ovlivněna tím, že klimatizaci sice má 90 procent domácností, ale až 70 procent z nich využívá centralizované systémy, které jsou hospodárnější, kdežto jinde ve světě jsou vesměs klimatizovány jedna maximálně dvě místnosti.

Podle EIA proto poptávka po klimatizacích bude stoupat hlavně v rozvojových zemích v souvislosti s tím, jak tam porostou životní úroveň a příjmy obyvatel. V současnosti je v nejteplejších částech světa klimatizováno pouhých 8 procent domácností. Vzhledem k tomu, že rozvojové země leží vesměs v oblastech s vyššími průměrnými teplotami, klimatizace se po průmyslu stanou druhým největším a v roce 2050 největším celosvětovým hnacím motorem růstu spotřeby elektřiny.

V letech 2000 až 2018 rostla spotřeba elektřiny pro klimatizování domácností o více než 12 procent za rok v Indii, Číně, Indonésii a Turecku a v rozmezí 6 až 10 procent za rok v Austrálii, Brazílii, Kanadě, EU, Saúdské Arábii a Jižní Koreji. Například v Indii by klimatizace mohly v roce 2050 dosáhnout až 45procentního podílu na špičkovém zatížení elektrické sítě oproti dnešním 10 procentům.

Podle EIA jsou proto nezbytná politická opatření, která by po celém světě zaručila vyšší účinnost klimatizačních jednotek. Od roku 1990 se sice průměrná energetická účinnost nových spotřebičů zvýšila o 50 procent, podle EIA je však toto tempo nedostatečné. Další možností je tlak na energetickou úspornost budov. V tomto případě bude ovšem dopad opatření omezený, protože nová výstavba představuje méně než jedno procento celkového bytového fondu na světě.

Jedním ze států, kde se spotřeba klimatizačních systémů podle odhadů více než ztrojnásobí, je Indie. Společnost Voltas, jednička na indickém trhu s klimatizacemi, v loňském roce představila svou první klimatizační jednotku s technologií DC Inverter, která pracuje s kompresorem
s proměnnou rychlostí. Výrobce klimatizací Daikin v této souvislosti uvádí, že inverterová technologie s plynulou rychlostí může snížit spotřebu energie až o 30 procent ve srovnání s tradičními systémy, které pracují ve dvou režimech: zapnuto a vypnuto. Až 10procentní úsporu energie může přinést také nové chladivo R-32, které má navíc o třetinu menší potenciál globálního oteplování (GWP), to znamená, že v případě úniku zatěžuje atmosféru skleníkovými plyny o třetinu méně než dosud používaná chladiva.

Polský výrobce klimatizací Kaisai zase slibuje, že inverterová technologie a použití moderních chladiv včetně R-32 spolu se sofistikovanými systémy řízení provozu jsou schopné snížit spotřebu energie klimatizačních jednotek až o 80 procent. Japonský gigant Fujitsu nedávno představil novou generací serverů, které díky optimalizovanému provozu snižují náklady na klimatizaci a spotřebu až o 20 procent. Spotřeba datových center Fujitsu Group přitom po celém světě v posledních letech rostla každoročně o 8,2 procenta.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..