Britský jaderný dozor nevidí žádný problém, který by mohl zabránit správě radioaktivních odpadů (společnosti RWM) vývoji plnohodnotného bezpečného řešení budoucnosti – zařízení hlubinného geologického úložiště (GDF). RWM však bude muset vylepšit několik skupin činností, než bude moci vybudovat geologické hlubinné úložiště.

jaderná energie - Jasná cesta k výstavbě hlubinného úložiště - Zprávy (UK repository concept RWM) 1
Vizualizace návrhu hlubinného úložiště ve Spojeném království (Zdroj: RWM)

Vládní politika Anglie a Walesu informuje, že odpad s vyšší aktivitou (HAW) bude v dlouhodobém horizontu spravován prostřednictvím hlubinného úložiště, jehož příprava probíhá současně s dočasným skladováním odpadu a podporou výzkumu. Společnost RWM je zodpovědná za implementaci vládní politiky v rámci hlubinného úložiště vysoceaktivního odpadu a za poskytování rad při správě radioaktivního odpadu. Již nyní byly zahájeny obecné přípravné práce i přestože finální lokalita úložiště ještě nebyla vybrána.

Ve společné výroční zprávě, publikované na konci října, kancelář jaderného dozoru (ONR) a agentura pro environmentální správu sdělily, že společnost RWM významně vylepšila jejich obecné bezpečnostní systémy a zapracovali předchozí rady do přípravy hlubinného úložiště. RWM stále potřebuje vyvinout a zajistit nemalé množství prací při výběru lokality úložiště. Další práce jsou pevně spojeny s vybranou lokalitou a návrhem, dodali.

Jako dozor nad správou radioaktivních odpadů musí spolupracovat a být si zcela jistí, že další budoucí hlubinné úložiště bude „splňovat vysoké standardy ochrany životního prostředí, bezpečnosti a zabezpečení, které široká veřejnost očekává“. Nezastávají dozornou roli nad výběrem potenciální lokality úložiště, ale nabízejí podporu komunitám, které zvažují výstavbu hlubinného úložiště ve své blízkosti.

„Zabýváme se společností RWM již nyní, předtím, než začne samotný proces licencování, takže když bude lokalita známá, RWM již bude jasně vědět co bude třeba provést pro získání licence,“ informovali ve své zprávě. „Díky našim rozhovorům se společností RWM jsme se ujistili, že jejich přístup k zavedení nových legislativních požadavků a interních systémů pro jejich interpretaci je adekvátní. Jsme také spokojeni, že společnost RWM udržuje spojení s vládou a dozorným orgánem při zakládání společných počinů a řídí všechny nezbytné změny prostřednictvím změn v kontrole procesů.“

RWM učinila významný posun kupředu při ochraně zdrojů spodní vody a lidského zdraví od kontaminace neradioaktivními částicemi uloženými v úložišti. Také poskytuje rady společnostem vytvářejícím radioaktivní odpad, informuje zpráva.

„Společnost a širší jaderný průmysl nyní uznávají, že zlepšení dostupných informací o neradioaktivní kontaminující látky je prioritou. Výsledkem toho je fakt, že šablona obsahuje pro inventář radioaktivních látek v UK navíc sloupec pro všechny významné kontaminanty identifikované společností RWM,“ dodali.

Agentura pro správu životního prostředí poskytuje rady ohledně obecných programů RWM pro průzkum povrchů a dozorný orgán požádal společnost RWM o vysvětlení několika oblastí s vazbou na územní plánování a vliv na životní prostředí.

Během roku 2018 až 2019 se ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií (BEIS) dohodlo na návrhu prohlášení o národní politice pro infrastrukturu hlubinného úložiště a návrhu spolupráce s komunitami v Anglii. RWM také konzultovala své návrhy na hodnocení lokality v Anglii a Walesu. Agentura pro životní prostředí se účastnila akcí akcionářů, aby se mohla zapojit do diskuse a odpovědět na otázky z oblasti dozoru nad životním prostředím.

ONR přispěla ve spolupráci s BEIS na legislativních změnách potřebných pro provoz úložiště radioaktivních odpadů. Výsledkem je fakt, že licence pro výstavbu úložiště musí být v platnosti před začátkem jakýchkoliv stavebních prací na hlubinném úložišti.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..