Přepracovávání jaderného odpadu na nové palivo – to je pravá a nefalšovaná recyklace. Přesto se anti-jaderným aktivistům nelíbí. (délka blogu 5 min.)

jaderná energie - iDnes blog: Mýty jaderné energetiky - odpad a ještě víc odpadu - Zprávy (f1big) 1
Přepracovací závod jaderného paliva v La Hague (Zdroj: large.stanford.edu)

Dělá to dojem, že aktivisté podniknou cokoliv, co zabrání recyklaci, aby pak mohli požadovat naprostý zákaz jaderné energetiky s tím, že produkuje nebezpečné odpady. Tvrdí například, že se recykluje jen asi jedno procento původního vysoce radioaktivního materiálu. A navíc se z malého množství odpadu při recyklaci prý stává množství daleko větší.

Podle aktivistů jsou palivové tyče typu MOX – to největší zlo na planetě. Jsou prý daleko nebezpečnější než původní atomové palivo v podobě tyčí s obohaceným uranem. Navíc prý reaktory, které využívají tyto palivové články, vyrábějí materiál pro atomové bomby. A kdo chce mít za domem atomovou bombu… že ano.

Proberme tyto mýty a demagogie postupně jednu po druhé.

Jen jedno procento recyklovaného odpadu

Z vyhořelých palivových tyčí se prý používá jen jedno procento pro další zpracování a výrobu MOX-paliva. Jedno procento… to má znít jako velmi malé množství a naznačovat, že se jedná o neefektivní a zavrženíhodnou technologii.

Ve skutečnosti ale toto jedno procento tvoří plutonium – prvek, který je v palivových tyčích zodpovědný za 99,99% dlouhodobě trvající “radioaktivity”.

Připomeňme si, že v palivových tyčích vznikají během provozu jaderné elektrárny různé radioizotopy. Ty mají rozdílné vlastnosti. Vyzařují různé druhy ionizujících částic nebo záření (alfa, beta, gama nebo proud neutronů) a rozpadají se různým poločasem rozpadu. Některé z nich zmizí z paliva po několika dnech, jiným to trvá delší dobu. Je to právě plutonium, které v jaderném odpadu způsobuje hlavní část dlouhodobé “radioaktivity”.

Pokud tedy za nutnost dlouhodobého skladování jaderného odpadu může plutonium, v něm přítomné – není nic logičtějšího, než ho z jaderného odpadu separovat. Tím se odpad na jednu stranu zbaví své nejtoxičtější a nejnebezpečnější komponenty – a na druhou stranu se tak získá poměrně čisté plutonium, které se může dále využívat v další generaci palivových tyčí, tyčí, které nesou zkratku MOX.

MOX palivo

Jedná se o jaderné palivo, které tvoří směs dvou oxidů (Mixed OXide) – oxid uraničitý a oxid plutoničitý. Uranová část se vyrábí nejčastěji z ochuzeného uranu, který zbývá jako vedlejší produkt při obohacování uranu. Plutoniovou složku je možné získat buď z nevyužitých jaderných hlavic na bázi plutonia či právě z použitého jaderného paliva.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: blog.idnes.cz, Autor: Dana Tenzler

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..