Rozhodnutí ukončit provoz všech jaderných reaktorů do konce roku 2022 proměnilo Německo v největší „šrotiště“ jaderných technologií. V současnosti se u našich západních sousedů rozebírá 22 reaktorů a přibude ještě dalších 7 bloků. Know-how získané při likvidaci domácích elektráren se může stát dobrým exportním artiklem.

jaderná energie - Euro: Němci rozebírají 22 reaktorů. Na největším jaderném šrotišti světa vzniká nový byznys - Zprávy (5 elektrarna demolice) 1
Demontáž chladicí věže jaderné elektrárny (Zdroj: euro.cz)

Vypořádat se s jadernou energetikou znamená pro Německo vysoké finanční náklady. Likvidace jaderných elektráren trvá desítky let a vyžádá si miliardy eur. Mediálně vděčné bylo rozebírání chladící věže elektrárny Mülheim-Kärlich během tohoto roku pomocí speciálního bagru. Přitom reaktor je mimo provoz už od roku 1988. Likvidace bude trvat ještě dalších deset let. Náklady odhaduje provozovatel RWE na miliardu eur (25,5 miliardy korun).

„V Německu probíhá nejsložitější a nejdražší šrotovací program v poválečných dějinách. Přitom to je pouze začátek konce,“ napsal k likvidaci jaderných zdrojů německý deník Süddeutsche Zeitung. V současné době to je 22 reaktorů a do konce roku 2022 přibude ještě dalších 7, jež jsou dosud v provozu.

Problémem je časová náročnost. Před bouráním hrubé stavby totiž probíhá dlouholetá příprava, jež musí zbavit elektrárnu radioaktivního materiálu, vnitřního zařízení a kontaminovaných stavebních materiálů. Koncern RWE uvedl, že takové období trvá 15 let, než se může začít se samotnou demolicí elektrárny.

„Naším cílem je, abychom byli s tématem likvidace jaderných bloků do roku 2035 hotovi,“ prohlásil tiskový mluvčí společnosti RWE.

Své zkušenosti s likvidací jaderné energetiky chce Německo poskytnout i dalším zemím. Proto se v Berlíně konala konference na téma likvidace jaderných zařízení, které se zúčastnili experti z 20 zemí.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: euro.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..