Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Demolice obohacovacích odstředivek ve výzkumném centru Oak Ridge začala

Demolice největšího viditelného objektu v technologickém parku Oak Ridge v Tennessee – komplexu odstředivek – začala a zaměstnanci plánují dokončit hlavní demoliční práce v zařízení do konce roku 2020.

Odstraňování zbytků bývalé laboratoře K-1004-J (Zdroj: DOE EM)

Komplex zabíral rozlohu více jak 235000 čtverečních stop (21800 čtverečních metrů) a byl více jak 180 stop (55 metrů) vysoký. Jeho původním záměrem byl vývoj a testování obohacovací technologie uranu založené na odstředivkách. Poslední z těchto zařízení bylo odstaveno v polovině 80. let, informovala environmentální kancelář amerického ministerstva energetiky (DOE EM).

Pracovníci ruší část komplexu, který zahrnuje také laboratoře K-1004-J, vědecké a výzkumné zařízení postavené v roce 1944 jako součást projektu Manhattan. Kolem toho postupně v 70. letech minulého století vznikla ostatní zařízení. Zatímco probíhá demolice v této části komplexu, jiné týmy již zajišťují dekontaminaci ostatních budov, aby je tak připravili na demolici, která proběhne v následujících měsících. Dekontaminace zahrnuje odstranění nebezpečných látek a zajištění bezpečné a efektivní demolice struktur. Mezi činnosti patří také například odpojení od zdrojů energie a vody, zjištění složení a označení materiálů, odstranění azbestových materiálů a ostatního odpadu, kontroly, vysušení a odstranění potrubí a potřebného vybavení.

Nyní probíhá demolice komplexu odstředivek (Zdroj: DEO EM)

„Projekt komplexu odstředivek značí jednu z nejvýznamnějších změn lokality, kterou jsme kdy udělali v ETTP,“ sdělil Jay Mullis, manažer kanceláře zabývající se životním prostředím v národních laboratořích Oak Ridge.

Dokončení projektu demolice komplexu je naplánováno na začátek roku 2020 s tím, že demolice a odstranění odpadu by mělo být dokončeno v létě příštího roku. Vyčištěné oblasti a zařízení budou předány soukromému sektoru v rámci reindustriálního programu laboratoří, který má za cíl vytvořit víceúčelový průmyslový park.

Letecký pohled na komplex (Zdroj: DOE EM)

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..