Vermont se stal 39. americkým státem, který převzal odpovědnost za nakládání s některými radioaktivními materiály v rámci svých hranic. Stalo se tomu tak na základě dohody s Americkým jaderným dozorem, US Nuclear Regulatory Commission (NRC).

jaderná energie - Vermont se stal zodpovědným za své jaderné materiály - Zprávy (Vermont becomes Agreement States NRC) 1

Ilustrativní obrázek Spojených států (Zdroj: NRC)

Stát nyní převzal zodpovědnost za licenční, zákonodárnou, inspekční a výkonnou činnost spojenou s průmyslovým, lékařským a vzdělávacím užití radioaktivních materiálů podle dohody podepsané 9. září předsedkyní NRC, Kristine Svinicki, a 13. září guvernérem státu Vermont, Philipem Scottem. Dohoda vešla v platnost na začátku října.

Společnost NRC informovala, že převádí 36 akademických, komerčních a lékařských licencí pro využívání radioaktivních materiálů pod správu státu Vermont. Jaderná elektrárna Vermont Yankee, která je nyní vyřazována z provozu, a federální agentury, využívající jaderné materiály, zůstanou pod správou NRC.

Před uzavřením dohody zhodnotila NRC, že radiační program Vermontu je dostatečný k ochraně veřejného zdraví a bezpečnosti a zhodnotila, zdali je program Vermontu ve shodě s předpisy NRC. Navrhovaná dohoda byla zveřejněna ve federálním registru po dobu 4 po sobě jdoucích týdnů, během kterých byl obdržen jeden komentář podporující dohodu.

Stát začal s procesem výměny kompetencí dohodou v červnu 2015, kdy tehdejší guvernér Peter Shumlin předložil NRC dopis o svém záměru.

Wyoming se v září 2018 stal 38. státem poté, co podepsal podobnou dohodu.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..