Turisté budou moci ve speciálním oděvu navštívit velín zničeného černobylského bloku po dobu až 5 minut. Radiace uvnitř místnosti je totiž až 40 000x vyšší, než je přírodní pozadí. Pořadatelé navíc plánují 21 turistických tras v okolí elektrárny. Jedná se o reakci na minisérii Černobyl, vysílanou televizí HBO, která významně zvýšila popularitu této lokality.

Velín černobylského reaktoru se otevře turistům po více jak 30 letech od nehody i přesto, že je zde až 40 000x vyšší radiace, než je přírodní pozadí.
Návštěvníci budou oblečeni do speciálního ochranného oděvu s maskami a budou se moci podívat po velínu čtvrtého bloku, kde také začala známá nehoda jaderného zařízení.
Ojedinělé a apokalyptické snímky ukazují rozpadající se místnost, kde v roce 1986 udělal personál elektrárny sérii fatálních chyb a prohrál bitvu při pokusu zabránit tragédii.
Alexander Novikov, vedoucí technický ředitel černobylské elektrárny sdělil: „Leonid Toputov, který měl té noci službu, byl mým přítelem. Pomohl řešit následky. Čerpal vodu do ruin reaktoru po explozi a zemřel tři týdny po nehodě.“
Po uveřejnění série HBO Černobyl se stala lokalita jednou z nejpopulárnějších destinací turismu po celém světě. Státní agentura Ukrajiny pro správu této lokality navrhla dalších 21 turistických cest, aby byla schopna uspokojit rostoucí zájem turistů. Jedna z nových cest zavede návštěvníky i do velínu, kde byly učiněny osudné chyby.
[ngg src=“galleries“ ids=“37″ display=“basic_thumbnail“ number_of_columns=“3″]Turisté dostanou masky na obličej, protijaderné obleky a velké průmyslové boty, než budou moci navštívit místnost. Budou schopni shlédnout místnost pouze po dobu pěti minut z důvodu zvýšené radiace. Podle personálu Černobylu je ale toto místo zchlazené krví a pět minut bohatě postačí vytvoření vzpomínek na celý život.
Vitaly Petruk, vedoucí státní agentury sdělil: „Série HBO zvýšila zájem o Černobyl. Každý nyní chce vidět víc a my se snažíme uspokojit poptávku.“
Během tohoto roku navštívilo Ukrajinu 85 000 lidí z celého světa. Černobylská katastrofa nastala 26. dubna 1986 na čtvrtém výrobním bloku. Zaměstnanci se během své pracovní směny dopustili velkého množství chyb, vedoucích ke kritické explozi.
Původní zdroj i s videem oblasti Černobylu naleznete zde.
Zdroj: dailymail.co.uk