Vlastnictví italského výzkumného reaktoru Ispra-1 bylo oficiálně předáno společnosti Societa Gestione Impianti Nucleari SúA (Sogin). Tato společnost je státem vlastněná a odpovědná za rozebírání jaderných elektráren v zemi. Rozebírání jaderného reaktoru, který vstoupil do provozu v roce 1973 začne, jakmile společnost Sogin získá potřebné povolení.

jaderná energie - Společnost Sogin vyřazuje jaderný výzkumný reaktor z provozu - Zprávy (ISPRA 1 reactor Sogin) 1
Výzkumný jaderný reaktor Ispra-1 (Zdroj: Sogin)

Ispra-1 je heterogenní tepelný jaderný reaktor o výkonu 5 MW tepelných, postavený v lokalitě Ispra, provincii Varese. Jednalo se o poslední verzi výzkumného reaktoru Chicago Pile, vyvinutého samotným Enrico Fermim. Reaktor, který byl také prvním výzkumným zařízením postaveným v Itálii, byl vybudován národní radou pro jaderný výzkum mezi léty 1957 a 1958, přičemž byl provozován v letech 1959 a 1973.

Jaderný reaktor byl oficiálně předán Evropskému Společenství v březnu 1961 a stal se tak součástí spojeného výzkumného centra (JRC) Evropského Společenství. Reaktor byl používán ke studiu a výzkumu fyziky jaderných reaktorů, nových konstrukčních materiálů, stejně jako studiu interakcí neutronového záření s živými tkáněmi. Od roku 1973 se ve výzkumném centru rychle rozvíjel nejaderný výzkum, spojený zejména s bezpečností a životním prostředím.

Italská vláda pověřila společnost Sogin vyřazením výzkumného zařízení Ispra-1 z provozu díky zákonu o rozpočtu z roku 2018. Během roku 2018 spustila společnost Sogin první aktivity spojené s vyřazováním reaktoru z provozu. Tyto aktivity zahrnovaly technickou spolupráci s personálem JRC a získání potřebných znalostí lokality.

26. září společnost Sogin a Evropské Společenství podepsalo smlouvu o převodu vlastnictví reaktoru Ispra-1 společnosti Sogin. Ta následovala ratifikační zákon, který vstoupil v platnost 22. května tohoto roku.

Vyřazení reaktoru Ispra-1 z provozu bude zajištěno ve třech fázích: Předběžné aktivity, rozebírání reaktoru a konečná sanace prostředí. Společnost Sogin sdělila, že tyto aktivity začnou, jakmile bude získáno povolení k provedení decommissioningu zařízení, které plánují předložit v lednu roku 2020. Povolení je vydáváno Národním inspektorátem pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu.

Kromě reaktoru Ispra-1 je společnost Sogin zodpovědná také za vyřazení z provozu čtyř jaderných elektráren (Trino, Caorso, Latina a Garigliano) a pěti výzkumných zařízení zabývajících se výzkumem palivového cyklu (Eurex v Saluggii, Fn v Bosco Marengo, Opec a Ipu v Casaccia a Itrec v Rotondella).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..