19. října 2019 během státní návštěvy předsedy vlády Ruské federace Dmitrije Medvěděva v Bělehradě byla podepsána mezivládní dohoda mezi vládou Ruské federace a Srbské republiky o spolupráci při budování Centra jaderného výzkumu, technologií a inovací na srbském území.

jaderná energie - Rusko a Srbsko podepsaly smlouvu o spolupráci: společně vybudují Centrum jaderného výzkumu, technologií a inovací - Zprávy (Russia Serbia January 2019 Kremlin) 1
Vladimír Putin a Alexander Vucic na tiskové konferenci následované po meetingu v Belgrade v lednu 2019 (Zdroj: Kremlin)

Z ruské strany dokument podepsali generální ředitel státní jaderné korporace Rosatom Alexej Lichačev, ze srbské pak ministr pro inovace a technologický rozvoj Nenad Popović. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili ruský premiér Dmitrij Medvěděv a srbský prezident Aleksandar Vučić. 

Podpis mezivládní dohody znamená položení nezbytných normativních a právních základů, které umožňují začít s přípravou a realizací prvních konkrétních projektů.  Činnost Centra bude zaměřena na řešení problémů souvisejících s aplikací jaderné energetiky včetně výroby radioaktivních izotopů pro lékařské, průmyslové a zemědělské účely, výroby dopovaného křemíku pro průmysl, analýzy složení rud, nerostů a minerálů, různé metody environmentální analýzy, školení personálu pro jaderný průmysl a aktivity, související s podporou inovativních projektů a výzkumy v oblasti digitálních technologií.

Součástí centra se stane výzkumný jaderný reaktor na základě víceúčelového vodo-vodního modelu s výkonem do 20 MW, postavený «na klíč»: se všemi nezbytnými servisními systémy, vybavením, laboratořemi a provozním komplexem.

«Srbsko disponuje velmi silnými kompetencemi v oblasti civilní jaderné energetiky s dlouhou historií. Centrum jaderného výzkumu, technologií a inovací, který nyní začneme společně budovat, je inovativním projektem, sledujícím ty nejmodernější trendy ve vývoji jaderných technologií. Leží na robustních základech, kterými jsou naše dlouhodobá spolupráce v této oblasti a tradice kontaktů mezi ruskými a srbskými vědci. Naším společným záměrem je začít s realizací projektu co nejdříve», uvedl generální ředitel Státní korporace Rosatom Alexei Lichačev. 

«Srbsko a Rusko spojuje dlouholetá spolupráce v oblasti jaderného výzkumu a prostřednictvím tohoto projektu, který právě zahajujeme, ji budeme dále rozvíjet. Díky tomuto novému, modernímu centru, vytvořenému na základě kvalitních a aktuálních technologií, budeme mít v zemi nezávislou platformu pro výzkum a vývoj v oblasti civilních a aplikovaných jaderných technologií. 

Plánujeme v centru vyrábět radioaktivní izotopy, které vyřeší problémy nedostatečného zásobování léčivými přípravky pro onkologické pacienty a pomohou s mnoha výzvami v různých průmyslových odvětvích a zemědělství. Je důležité také zmínit, že náš projekt splňuje všechny mezinárodní požadavky, týkající se jaderné a radiační bezpečnosti. Rusko disponuje obrovskými zkušenostmi v oblasti realizace takových projektů na mezinárodní úrovni», uvedl Nenad Popović. 

Ruští a srbští odborníci plánují další kooperaci při zdokonalování stávající srbské infrastruktury (včetně dozoru nad jadernou a radiační bezpečností), nezbytné pro naplnění cílů, jež si země klade v oblasti civilní jaderné energetiky. Účelem je zajistit hladkou a bezproblémovou realizaci nového projektu. Základem poslouží bohatá ruská praxe a doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..