Při zmírňování prudkých klimatických změn hraje nezastupitelnou roli jaderná energetika jako důležitý bezuhlíkový zdroj. Tento hnací motor vede k rozvoji nových jaderných technologií pro výrobu elektřiny. Mezi ně se řadí i malé modulární zdroje, pro něž se vžilo označení SMR – small modular reactor. Mezi projekty těchto zdrojů převážně britského, amerického nebo kanadského původu, jako jsou U-batteryNuScale nebo StarCore Nuclear, přichází v září 2019 na scénu francouzský projekt Nuward.

jaderná energie - proelektrotechniky.cz: Nuward: malý modulární reaktor z Francie staví na zkušenostech obranného průmyslu - Zprávy (179 Nuward) 1
Vizualizace reaktorového systému Nuward (Zdroj: proelektrotechniky.cz)

Pro malé jaderné reaktory obecně jsou charakteristické elektrické výkony v rozmezí 10–200 MWe (oproti výkonům kolem 1000 MWe u „velkých“ reaktorů), minimální nároky na obsluhu, minimální nároky na údržbu, dlouhý interval pro výměnu paliva a minimální zóna havarijní připravenosti (vyloučení úniku do okolí). Při jejich vývoji jsou využívány zkušenosti z vojenských i civilních projektů. Další důležitou vlastností, k níž jejich vývoj směřuje, je provoz bez obsluhy a bez výměny paliva po velmi dlouhou dobu, cca 10–25 let. Tyto reaktory mohou používat různé technologie (viz v naší nápovědě k článkům) – tedy dobře známý tlakovodní reaktor, nebo plynem chlazený reaktor.

Mezi malé reaktory s tlakovodní technologií patří i Nuward, který nabízí modulární řešení pro výrobu elektrické energie v rozsahu 300 – 400 MWe.

Nuward  je společným projektem Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives – CEA (francouzská veřejná výzkumná organizace zaměřená na energetiku, obranu a bezpečnost), energetické společnosti EDF, Naval Group (technologická společnost pro podporu ponorek a vojenských plavidel) a TechnicAtome (společnost zabývající se konstrukcí jaderných reaktorů pro pohon lodí a provozovatel vojenských jaderných zařízení).

Jak z výčtu partnerů projektu patrno, Nuward staví na desítkách let zkušeností s malými tlakovodními reaktory, které tvoří zdroje energie pro francouzské jaderné ponorky a další plavidla.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: proelektrotechniky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..