Po čtyřech letech výstavby se v roce 1960 spustilo všech šest bloků uhelné elektrárny v Opatovicích nad Labem. V tu dobu ještě nikdo netušil, že za pár let se bude uvažovat o jejich zrušení a vlečky, které sem navážely tuny uhlí, bude chtít československá vláda nahradit spoji, které budou do elektrárny vozit uran.

jaderná energie - Orlický deník: Uran místo uhlí. V Opatovicích měla stát jaderná elektrárna - Zprávy (photo ref 48 620 300) 1
Uhelná elektrárna Opatovice (Zdroj: zat.cz)

V 80. letech minulého století totiž přišel požadavek na další výstavbu jaderné elektrárny (JE). A východní Čechy, hlavně pak Opatovice, byly v plánech státních úředníků brány jako jedna z pravděpodobných variant.

„V průběhu roku 1980 byla zahájena příprava lokalit pro jadernou elektrárnu Východní Čechy. Podmětem pro zahájení výběru lokalit pro JE ve Východočeském kraji bylo porovnání potřeb a předpokladů realizace JE v několika krajích,“ stojí v dokumentech, které se jako memento doby ukrývají v šanonech pardubického okresního archivu.

VÝBĚR LOKALIT

O hledání nových umístění jaderných zdrojů energie rozhodlo na svém jednání 8. října roku 1981 Předsednictvo vlády ČSSR. Mezi lety 1981 a 1982 pak zabezpečil resort energetiky zpracování územně plánovacího podkladu pro výběr lokalit jaderné elektrárny. Podle dokumentů byly vytipovány Holice, Nechanice, Opatovice a Rohoznice. Do užšího výběru postoupily Holice a Opatovice.

Elektrárna Opatovice se od roku 1984 zúčastnila pod vedením ČEZu přípravy jaderné elektrárny. „Lokalita Opatovice se v té době zdála jako poměrně příznivá. A to z několika hledisek. Například tu byla nízká seismicita. Výhodou byla i poloha ve středu republiky a tím pádem ve středu celé elektrizační soustavy,“ uvedl jeden z pamětníků, který dostal část tohoto úkolu na svůj stůl v roce 1984. Své jméno, které redakce zná, však nechtěl uvést.

SPUŠTĚNÍ V ROCE 2000

S výstavbou nové jaderné elektrárny se podle dochovaných dokumentů počítalo v letech 1994 až 2000, kdy měl být spuštěn první blok. Areál elektrárny byl i na pozemcích bývalého složiště popílku v Dřítči. Tedy na místech, kam dnes lidé chodí hrát golf.

„O variantách jaderné elektrárny ve východních Čechách se běžně psalo v časopise Architektura ČSSR. V územně plánovací dokumentaci sídelní aglomerace Hradce Králové a Pardubic byla místa jaderné elektrárny plánována,“ doplnil informace vedoucí památkového odboru hradeckého magistrátu Jan Falta s tím, že stávající tepelná elektrárna měla zůstat.

Celý článek najdete v Orlickém deníku ze dne 19. října 2019 na třetí straně.

Zdroj: Orlický deník, autor: Pavel Vaňous

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..