Lapač roztavené aktivní zóny pro druhý blok Kurské II jaderné elektrárny byl dopraven na staveniště na západě Ruska. Kurská II jaderná elektrárna bude první, ve které bude postaven reaktorový návrh známý jako VVER-TOI (typical optimised, with enhanced information).

jaderná energie - Lapač roztavené aktivní zóny dorazil na staveniště druhého bloku Kurské II jaderné elektrárny - Zprávy (Kursk II 2 core catcher Oct 2019) 1
Lapač roztavené aktivní zóny u druhého bloku Kurské II jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Lapač roztavené aktivní zóny, nebo také past na roztavenou hmotu, je zařízení pro záchyt tekutého materiálu aktivní zóny – coria – v případě havárie s tavením paliva. Zařízení má zabránit úniku této hmoty z kontejnmentu reaktorové budovy. Rosatom sdělil, že vybavení je „jedinečné a vyvinuté ruskými jadernými vědci a jedná se o jedno z nejdůležitějších zařízení z hlediska jaderné bezpečnosti“.

Rostislav Kimlik, zástupce hlavního stavebního inženýra ruské státní jaderné korporace, sdělil, že lapač roztavené aktivní zóny pro Kurskou jadernou elektrárnu, byl „přizpůsoben podmínkám lokalitě výstavby a bezpečnostním požadavkům. Proto mu byla zvýšena odolnost vůči zemětřesení, povodním i neopatrnému zacházení při umisťování na konečné místo“.

Zařízení se skládá ze 3 částí, které budou složeny na staveništi. To se má stát do druhé poloviny prosince a poté má být celek přemístěn do reaktorové budovy.

VVER-TOI, který Petrov popsal jako Ruský „nejpokročilejší moderní jaderný reaktor,“ je reaktor generace III+ o výkonu 1255 MW elektrických. Při jeho vývoji bylo využito technických zkušeností z vývoje reaktoru VVER-1200. Návrh nabízí vylepšenou bezpečnost a zajišťuje větší bezpečnostní rezervy z hlediska extrémních vlivů. Reaktor je schopen zvládnout zemětřesení a je vybaven moderními systémy kontroly a řízení, dodala společnost Rosatom.

Jaderný komplex Kursk II bude také první ruskou jadernou elektrárnou, která bude mít plně digitální automatické systémy pro řízení nákladů a plánování činností během výstavby.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..