Společnost Laker Ltd sdělila, že jejich technologie odstranění Tritia z vody může poskytnout „cenově přijatelné a proveditelné“ řešení při aplikaci na kontaminovanou vodu, která se nachází například v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Tyto technologie budou navíc nezbytné při provozu fúzních reaktorů, jakým bude například reaktor ITER.

jaderná energie - Kanadské technologie nabízí možnosti řešení problému Tritia ve Fukušimě - Zprávy (Laker AWD prototype plant 1 Laker) 1
První prototyp zařízení společnosti Laker (Zdroj: Laker Energy Products)

Kanadská společnost původně vyvíjela technologii Advanced Water Distillation (AWD) pro těžkovodní reaktory. Testovací zařízení v Oakville, Ontariu, bylo v provozu po několik let a ukázalo se, že AWD technologie odstraňování Tritia z lehké vody je až pětkrát efektivnější než použití stejné technologie na těžké vodě, informovala společnost. Několika kolonové demonstrační zařízení by mělo být postaveno do roku 2020.

Tritium je supertěžký radioaktivní vodík, který může být vyměněn s klasickým vodíkem v lehké vodě, či Deuteriu v těžké vodě. Vyskytuje se jak v přírodě, tak také v malém množství během provozu jaderných elektráren. Voda s obsahem Tritia nemůže být oddělena od klasické vody pomocí standardních filtračních postupů, jelikož jsou si jsou obě molekuly velice podobné.

Voda obsahující velmi malé množství Tritia a ostatních radioaktivních prvků je během normálních provozních podmínek vypouštěna, za přísných a sledovaných podmínek, z jaderných elektráren ven. Těžkovodní reaktory (CANDU) vytvářejí mnohem větší množství Tritia než jiné typy reaktorů, jelikož obsahují těžkou vodu jako moderátor a teplosměnné médium. Zařízení, která odstraňují Tritium z těžké vody CANDU reaktorů jsou nyní v provozu v kanadském zařízení Darlington a jihokorejském zařízení Wolsong.

Společnost Laker sdělila, že jejich technologie AWD představuje poslední pokroky v návrhu zařízení a konfiguraci destilačního zařízení. Testování již prokázalo pětinásobné snížení výšky zařízení a snížení energetické náročnosti o 80 % oproti konvenčním zařízením. Proces běží za ideálních podmínek vyčištěné teplé vody ve vakuu, což eliminuje možnost úniků a souvisejících emisí do okolního prostředí, dodala společnost.

jaderná energie - Kanadské technologie nabízí možnosti řešení problému Tritia ve Fukušimě - Zprávy (Laker AWD prototype plant 2 Laker) 2
Prototyp zařízení společnosti Laker (Zdroj: Laker)

Použití ve Fukušimě

Technologie AWD by mohla být vhodným řešením pro odstranění Tritia z uskladněné vody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, informovala Společnost Laker. Ve Fukušimě zůstávají velké objemy vyčištěné vody pomocí metody ALPS (Advanced Liquid Processing System – pokročilý systém zpracování tekutin). ALPS odstraňuje většinu radioaktivity z vody, která přišla do kontaktu se zničenými reaktory a nečistotami po nehodě z roku 2011. Tritium však nelze tímto způsobem z vody separovat.

Tokyo Electric Power Company již dříve sdělila, že nádrže pro vyčištěnou vodu pomocí technologie ALPS budou plné do roku 2022. Společnost Laker sdělila, že jejich technologie AWD může efektivně snížit koncentraci Tritia na úroveň přírodní koncentrace ve vodě, což umožní bezpečné vypuštění vody do oceánu. Zařízení s technologií AWD, které by mohlo být postaveno v lokalitě Fukušima Dajiči by mělo být také schopné zajistit celosvětovou poptávku po lékařském radioizotopu O-18, který je produkován jako vedlejší produkt procesu AWD, informovala společnost. O-18 je používán jako chemický prekurzor pro pozitronovou emisní tomografii.

„Věříme, že toto je jediná schůdná cesta, jak zodpovědně zpracovat vodu obsahující Tritium v lokalitě Fukušimy. Jsme nadšeni nasazením této technologie v budoucích projektech, jakým bude například fúzní reaktor ITER,“ sdělil produktový prezident a generální ředitel společnosti Laker Energy, Chris Hughes.

Společnost Laker TRF je přidruženou společností společnosti Laker Energy Products.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..