Zhruba dvě a půl hodiny trvalo úterní setkání v Pelhřimově, na kterém se zájemci dozvěděli důležité informace ohledně úložiště jaderného odpadu. To by mohlo vzniknout na Vysočině, konkrétně v lokalitě (Čertův) Hrádek. To je totiž jedna z devíti lokalit, mezi kterými se bude v roce 2020 vybírat. V tomto roce totiž dojde k zúžení lokalit na čtyři. V roce 2025 pak bude vybraná jedna „vítězná“ lokalita.

jaderná energie - Jihlavská drbna: Zastupitelé Pelhřimova nesouhlasí s vybudováním úložiště jaderného odpadu - Zprávy (size3 15718580671644 152 zastupitele pelhrimova nesouhlasi s vybudovanim uloziste jaderneho odpadu) 1
Fotografie ze setkání v Pelhřimově (Zdroj: jihlavskadrbna.cz)

Případné úložiště by mohlo ovlivnit obce nejen v okolí Pelhřimova, ale i v okolí Jihlavy. Obyvatelé dotčených šesti obcí z lokality (Čertův) Hrádek – jmenovitě Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná – se případnému vybudování úložiště aktivně brání. Zástupci uvedených obcí se kvůli případnému úložišti bojí hlavně o budoucnost zdrojů pitné vody, a to nejen pro sebe ale i pro krajskou Jihlavu. Tato lokalita je však také prameništěm vod zasahujícím dále do povodí vodárenského toku Želivka (Švihov), zásobující pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje a okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

Včerejšího setkání na pelhřimovské radnici se zúčastnili zástupci dotčených obcí, ty doplnil třeba i geolog Zdeněk Laštovička. Setkání původně přislíbili také zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů, zástupci ministerstva průmyslu a obchodu (do jeho gesce úložiště spadá) a také lidé z úřadu pro jadernou bezpečnost. Nikdo z nich však do Pelhřimova nedorazil.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: jihlavskadrbna.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..