Příroda je mocná čarodějka, říká se. A co teprve vesmír? I v něm probíhají procesy, které by si lidstvo chtělo podmanit, jako se před mnoha mnoha lety naučilo používat například oheň. Tentokrát to ovšem bude mnohem složitější…

jaderná energie - inteligentnisvet.cz: Co je fúzní reaktor? Jak funguje a proč je revoluční? - Zprávy (tokamak fuzni reaktor obr1) 1
Vizualizace fúzního reaktoru (Zdroj: inteligentnisvet.cz)

Kde se bere energie ve vesmíru a proč vůbec vznikl na Zemi život? Jedním z klíčů je samozřejmě Slunce, respektive hvězdy, které mají v principu ve svém nitru přirozený fúzní reaktor. Ten dokáže generovat takové množství energie, které pak může pohánět život, třeba jako právě v naší sluneční soustavě.

Podle vědců je jasné, že jaderná fúze je naše energetická budoucnost. V principu jde o proces opačný, než jaký můžeme sledovat v klasických jaderných elektrárnách, kde dochází ke štěpení. Fúzní reaktor produkuje obrovské množství energie spalováním lehkých jader na jádra těžší. A vyrobit takové zařízení již není problém, ovšem vyrobit zařízení, které bude fungovat klidně a stabilně, navíc s energetickou bilancí v plusu – to už je podstatně složitější.

Při fúzní reakci se nejčastěji využívá izotopů vodíku (deuteria a tritia), z nichž se při vysokých teplotách tvoří plazma, jež je silnými elektromagnety v tzv. tokamaku udržováno ve volném prostoru a díky tomu probíhá fúze atomů, která uvolňuje energii. Vyrobit takové zařízení již někteří vědci zvládli i na základní škole a doma v garáži, ovšem zatím se zápornou energetickou bilancí, čili více energie ztratíte než vyrobíte.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: inteligentnisvet.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..