Příroda je mocná čarodějka, říká se. A co teprve vesmír? I v něm probíhají procesy, které by si lidstvo chtělo podmanit, jako se před mnoha mnoha lety naučilo používat například oheň. Tentokrát to ovšem bude mnohem složitější…

Kde se bere energie ve vesmíru a proč vůbec vznikl na Zemi život? Jedním z klíčů je samozřejmě Slunce, respektive hvězdy, které mají v principu ve svém nitru přirozený fúzní reaktor. Ten dokáže generovat takové množství energie, které pak může pohánět život, třeba jako právě v naší sluneční soustavě.
Podle vědců je jasné, že jaderná fúze je naše energetická budoucnost. V principu jde o proces opačný, než jaký můžeme sledovat v klasických jaderných elektrárnách, kde dochází ke štěpení. Fúzní reaktor produkuje obrovské množství energie spalováním lehkých jader na jádra těžší. A vyrobit takové zařízení již není problém, ovšem vyrobit zařízení, které bude fungovat klidně a stabilně, navíc s energetickou bilancí v plusu – to už je podstatně složitější.
Při fúzní reakci se nejčastěji využívá izotopů vodíku (deuteria a tritia), z nichž se při vysokých teplotách tvoří plazma, jež je silnými elektromagnety v tzv. tokamaku udržováno ve volném prostoru a díky tomu probíhá fúze atomů, která uvolňuje energii. Vyrobit takové zařízení již někteří vědci zvládli i na základní škole a doma v garáži, ovšem zatím se zápornou energetickou bilancí, čili více energie ztratíte než vyrobíte.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: inteligentnisvet.cz